Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Písecko Prachaticko Strakonicko Táborsko

► Galerie Archiv Slavnosti mrkve 2015 [Foto: www.zliv.cz]

Sobotní Slavnosti mrkve ve Zlivi ozdobí ohňostroj

ZLIV - 18.08.2016 10:05


Bohatý kulturní a společenský program čeká v sobotu 20. srpna návštěvníky městských Slavností mrkve ve Zlivi na Českobudějovicku, inspirovaných historickou legendou o zelenině omylem vypěstované u kostela místo ozdobných květin. Třešničkou na dortu letošního šestého ročníku má být ohňová šou a ohňostroj.

Zlivi se mezi Jihočechy přezdívá Mrkvanov, jeho obyvatelům pak Mrkvané. Dříve se zde často kvůli těmto výrazům odehrávaly rvačky mezi místními a přespolními. To už je ale minulostí.
Motiv mrkve se bude prolínat celými slavnostmi. "Bude servírován mrkvový koláč, uskuteční se kulinářské klání v přípravě pokrmů z mrkve, soutěže v pití mrkvového džusu, strouhání mrkve a podobně. Ochutnat bude možné i mrkvovou zmrzlinu," slibuje starosta Zlivi Jiří Štabrňák.

Slavnosti začínají v sobotu ve 13:00 hodin. V odpoledním programu na Dolním náměstí vystoupí různé hudební a divadelní soubory, chybět nebude večerní ohňová show a ohňostroj.
Jak to vlastně bylo ve Zlivi s mrkví, neví nikdo s jistotou dodnes. Existuje řada variant tohoto příběhu, nicméně základ mají všechny společný. A to, že u zlivského kostela kdysi vyrostla mrkev. Jakým způsobem se ale do země dostala, v tom už se legendy liší.

Nejčastěji skloňovanou, i když nikdy nepotvrzenou teorií je, že sedláci z Hluboké nad Vltavou dodali zlivským sedlákům místo semínek květin, které měly zkrášlit okolí zdejšího kostela, semínka mrkve. Kolem kostela pak vyrostla mrkev a obyvatelé Zlivi se stali předmětem posměchu. Podle starosty bude zřejmě pravda spíše v tom, že ve zlivské, jílovité, málo úrodné půdě se jiné zelenině než mrkvi prostě nedařilo. Mrkev se zde navíc sázela už před stavbou kostela.

das redSouvisející zprávy

Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově

22.09.2016 10:17

Show "Vltava žije" pomohla handicapovaným

12.09.2016 11:41

Audiovizuální festival Vltava žije bude tentokrát dvoudenní

06.09.2016 18:36

Sobotní Slavnosti mrkve ve Zlivi ozdobí ohňostroj

18.08.2016 10:05