Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

Na jihu Čech loni onemocnělo klíšťovou encefalitidou 108 lidí, rekordní množství v ČR

ČESKé BUDěJOVICE - 10.08.2017 17:31


Fatální důsledky může mít zejména na jihu Čech přinést si z procházky zapité klíště. Drobný roztoč s výkonnými kusadly přenáší hned několik původců závažných chorob, včetně klíšťové encefalitidy (KE). Nemoci, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí. V celé České republice vloni onemocnělo celkem 565 lidí, což byl plošný nárůst všech případů KE téměř o dvě třetiny. V roce 2015 na jihu Čech onemocnělo podle údajů Státního zdravotního ústavu 66 a vloni dokonce 108 lidí. Jihočeský kraj se tak podílí 19 procenty na celkové nemocnosti ve všech krajích ČR (celkem 565 lidí). Odborníci upozorňují, že jedinou účinnou prevencí je očkování.

Ze zaslaných a vyšetřených klíšťat na jihu Čech jich bylo nejvíce nakaženo virem KE na Prachaticku, Českobudějovicku, Písecku a Táborsku. "Jde však o malé množství vzorků, kdy byla vyšetřena pouze zaslaná klíšťata do laboratoří. Mezi ohrožené v jižních Čechách patří i lidé pohybující se v Novohradských horách, na Českokrumlovsku, Strakonicku i Jindřichohradecku," uvedla Dagmar Benešová z českobudějovického centra očkování a cestovní medicíny Avenier. Více než 25 procent všech případů KE v celé Evropě bylo v období 2001 až 2010 hlášeno z ČR.

Jak se bude dále vyvíjet letošní sezóna, bude záležet na meteorologických podmínkách, kdy se sledují a hlásí stupně aktivity klíšťat v přírodním ohnisku. Je hlášen nejvyšší stupeň aktivity: 9 až 10. Klíšťata mají ráda teplá a vlhká místa ve stínu stromů, ve vysoké trávě, v parcích, na okrajích cest i u vody. "Díky našim psím i kočičím mazlíčkům se s klíštětem můžeme potkat i doma v ložnici, kde se s námi o ně rádi nezištně podělí. K přenosu infekce může dojít už dvě hodiny od přisátí," popsala Benešová.

Riziko KE často podceňují především senioři, kteří celý život žijí na stejném místě a nikdy se jim nic nestalo. "Klíšťata na rozdíl od lidí žádné stereotypy nedodržují, jsou nám stále blíž, vznikají nová ohniska nákazy, takže nejednou stačí jen vystoupit z auta do trávy," varuje lékařka. Na rozšiřování přírodních ohnisek nákazy se podílí ptáci, divoká i domácí zvířata včetně dobytka a koz. "Mezi nejrizikovější činnosti patří rybaření, houbaření, sbírání lesních plodů, turistika, myslivost, chalupaření, chování zvířat, kempování, ale i hraní golfu nebo pití nepasterizovaného mléka. Infekci je schopné přenést nejen dospělé klíště, ale i jeho velmi malé vývojové stádium - nymfa, kterou na těle snadno přehlédneme," přiblížila Benešová. Na mnoha místech v kraji je počet těchto nymf mnohem vyšší než dospělých klíšťat, proto si někteří nemocní nejsou vůbec vědomi, že hostili přisáté klíště.

Jedinou spolehlivou ochranou před KE je očkování, proti viru neexistuje žádný specifický lék. Léčí se jen příznaky, jako například horečka, zánět a otok mozku. Česká republika je endemickou oblastí s vysokým výskytem klíšťat, pro takové oblasti doporučují odborné autority, včetně Světové zdravotnické organizace, očkování všech osob od jednoho roku věku. "Očkování je vhodné pro každého, kdo se pohybuje v přírodě, v lese, u řeky, na zahradě nebo i jen v městských parcích. Vakcíny, které jsou u nás dostupné, chrání i před sibiřským a dálněvýchodním typem klíšťové encefalitidy," řekla Benešová. Na očkování proti klíšťové encefalitidě přispívají všechny zdravotní pojišťovny.

Prodělání klíšťové encefalitidy znamená pro nemocného i jeho rodinu často dramatické zhoršení kvality života i nemalé finanční ztráty. "Trvalé následky mohou být nejen u dospělých, ale i u malých dětí, s vyšším věkem je však prognóza horší," dodává Benešová s tím, že příznaky poškození nervů po prodělání klíšťové encefalitidě může dlouhodobě zaznamenat 26 až 46 procent nemocných. Mohou to být trvalé bolesti hlavy (až 52 %), únava (až 49 %), snížení koncentrace (až 43 %), což je nepříjemné zejména u řidičů, zhoršení paměti (až 42 %), poruchy rovnováhy (22 %), poruchy řeči (12 %), paralýza (13 %). U malých dětí bývá průběh mírnější, přesto i u nich po prodělané klíšťové encefalitidě mohou nastat neuropsychologické následky, jako například poruchy paměti, neschopnost se soustředit, nespavost, chronické bolesti hlavy, které mohou vést ke zhoršení prospěchu ve škole.

Podle aktuálního průzkumu společnosti STEM/MARK, kterého se účastnilo 506 respondentů z celé České republiky, 67 procent z dotazovaných ví, že jedinou prevencí proti KE je očkování. Přesto se počet očkovaných už několik let drží na pouhých 24 procentech. Rakouští sousedé jsou přitom očkováni z 83 procent.

Průzkum také ukázal, že s klíšťaty je spojena řada mýtů. Jedním z nich je, že přisátého parazita je nejlepší potřít olejem či krémem. Tento nesprávný způsob používá téměř třetina lidí. Klíště se ale podle odborníků začne "dusit" a rychleji vyloučí potenciálně nakažené sliny do krevního oběhu. Dotazovaní často klíště při odstranění točí proti směru hodinových ručiček, což lékaři také nedoporučují. Ústrojí, kterým se klíště drží, nemá tvar závitu. Tento mechanismus tak může vést k nežádoucímu oddělení těla klíštěte od hlavičky, která zůstane v kůži.

(azi)



Související zprávy

Tři desítky dětí na táboře na Písecku měly postupně zažívací problémy

26.07.2021 19:42

Letní praxi absolvují v Písku desítky mediků

22.06.2021 17:45

Nemocnice České Budějovice od června v téměř běžném provozu

31.05.2021 18:52

Očkovací centrum v Táboře začalo působit ve sportovní hale Kvapilova

19.05.2021 18:39

Do jindřichohradecké nemocnice mohou návštěvy ve středu a neděli vždy na hodinu

18.05.2021 16:26

Prachatická nemocnice povolí návštěvy pacientů

18.05.2021 16:21

Nemocnice České Budějovice opět blíže běžnému provozu

13.05.2021 18:16

Českokrumlovská záchranka má moderní prostory pro personál i techniku

07.05.2021 17:58

Neurochirurgické oddělení čelí nárůstu počtu pacientů

07.05.2021 17:50

Pneumokok hrozí. Loni onemocnělo na jihu Čech 39 lidí, 12 zemřelo

27.06.2019 15:30