Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Písecko Prachaticko Strakonicko Táborsko

Festival Okolo Třeboně bude letos delší

TŘEBOŇ - 23.03.2017 13:41


Hradišťan s Vlastou Redlem, Václav Neckář s Janem Spáleným a Radkem Pobořilem, Nezmaři se symfoniky z Českého rozhlasu a k tomu jedna svátečně vyladěná neděle, kterou zahájí CimbalClassic a dokončí MelodyMakers - to jsou hlavní lahůdky hudební hostiny zvané Okolo Třeboně. Odehraje se od čtvrtka 29. června do pondělí 3. července v areálu třeboňského zámku. A aby byla žánrová pestrost festivalu co nejširší, odstartuje ho už týden předem, tedy v pátek 23. června, společný koncert jihočeské big beatové legendy Keks s Jihočeskou filharmonií.

"Festivalem si každý rok děláme radost a plníme sny. Podle tohoto klíče vybíráme účinkující a přejeme si nejen spokojené publikum, ale i to, aby se muzikanti cítili v Třeboni dobře. Tomu odpovídá i letošní program," naznačil ředitel festivalu Pavel Barnáš.

Loni oslavil festival čtvrtstoletí, což byla i příležitost bilancovat a zjistit, že celovečerní vystoupení mají v současné době větší ohlas než festivalové koncertní ochutnávky. Proto bude letošní program složený z mimořádných muzikantských setkání, která se vzájemně obohacují. Festival bude o den delší - už ve čtvrtek ho zahájí Divadlo Járy Cimrmana, tentokrát hrou Afrika aneb Češi mezi lidožravci, a skončí až v pondělí 3. července.

Jedním ze splněných snů bude v pátek 30. června společný koncert Vlasty Redla s Hradišťanem, spojení dvou významných osobností folku a folkloru, jejichž koncerty bývají velkým zážitkem umocněným silou mužských sborů. Po loňském úspěchu Hradišťanu, který v Třeboni zahajoval lázeňskou sezonu, se může publikum těšit na nový zážitek - tyto společné koncerty obvykle trvají kolem tří hodin. Sobota 1. července bude opět patřit soutěži mladých kapel Houpací kůň, do níž už se přihlásilo několik desítek zájemců. Lákají je hodnotné ceny i prestiž soutěže, v níž začínal například Tomáš Klus nebo kapely Jelen, Jananas, Jarret a řada dalších, dnes už zvučných jmen. Večerní koncert zahájí trio Rendez-fou,vítěz loňského ročníku soutěže Houpací kůň. Pak mladé muzikanty vystřídají na pódiu legendy: jazzmana Jana Spáleného doprovodí akordeonista Radek Pobořil a pak zazpívá Václav Neckář s kapelou.

Neděle bude sváteční: odpoledne vystoupí ve Schwarzenberské hrobce brněnská kapela CimbalClassic, jež přiveze výběr toho nejlepšího za 25 let existence a zahraje i nové písničky z desky, kterou právě chystá. "Na Třeboň máme ty nejlepší vzpomínky, byla pro nás vlastně osudová -roku 1992 jsme tu hráli jako doprovodná kapela Vlasty Redla a koncert měl takový úspěch, že jsme pak už v této sestavě zůstali a začali psát vlastní písničky," vzpomíná cimbalista Dalibor Štrunc. Večerní program potěší i tancechtivé diváky, protože zazní swing v podání Ondřeje Havelky a jeho MelodyMakers.

Závěr festivalu obstará v pondělí unikátní spojení kapely Nezmaři se členy Symfonického orchestru Českého rozhlasu, kteří představí v kostele sv. Jiljí koncertní program, s nímž sklízejí velké úspěchy po celé republice. "Nyní to bude derniéra, protože máme připravené nové písně, z nichž posluchači některé už uslyší, takže zároveň budou svědky premiéry," naznačil Pavel Barnáš, který se představí jako violoncellista SOČRu. Kromě folkových písní zazní klasika i filmová hudba a jako host vystoupí kytarista a skladatel Lukáš Sommer, který nezmarské písně aranžuje pro fúzi s orchestrem.

Hudební prázdniny budou jako každý rok pokračovat v Třeboni letními koncerty, podrobnosti jsou na www.okolotrebone.cz.

armSouvisející zprávy

Prázdniny v Třeboni začnou jedním koncertem o týden dřív

20.06.2017 14:50

Festival Okolo Třeboně bude letos delší

23.03.2017 13:41

České Budějovice se stanou městem s nejvyšší koncentrací hudebních legend

25.02.2017 13:12

V červnu přijede do Českých Budějovic skupina Elán

28.01.2017 10:22

Českobudějovický koncert kapely Scooter doplní bohatý program

25.05.2016 08:32

Z Ničeho Nic je tu čtvrt století, aneb strakonická kapela slaví

14.05.2015 12:51

Mighty Sounds proběhla tentokrát bez větších problémů

14.07.2014 11:12

Mighty Sounds 2014 si vyžádá mimořádná dopravní opatření

08.07.2014 12:35

Klášterní kostel ve Zlaté Koruně přivítá dva koncerty pěveckých sborů

07.05.2013 11:21

Tata Bojs se představí v netradičním stylu

10.04.2013 14:10