Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Písecko Prachaticko Strakonicko Táborsko

► Galerie Výstava Nevyslovovaná genocida v ambitech strakonického hradu [Foto: David Sládek]

Poslední týden bude Nevyslovovaná genocida k shlédnutí v ambitech strakonického hradu

STRAKONICE - 08.10.2017 23:09


Poslední týden mají návštěvníci strakonického hradu možnost shlédnout výstavu fotografií přeživších genocidy, již za druhé světové války spáchal Nezávislý stát Chorvatsko na Srbech, Židech a Romech. Fotografie z knihy Nevyslovovaná genocida jsou ve Strakonicích v rámci ČR k vidění vůbec poprvé. Její autor – novinář a strakonický rodák David Sládek - je pořídil během rozhovorů s přeživšími, jejichž výňatky si mohou lidé také na výstavě přečíst.

Nevyslovovaná genocida má podle autora upozornit na hrutalitu tehdejšího fašistického Chorvatska, ale především také na to, čeho jsou zmanipulovaní lidé, ať je pojí jakékoliv přesvědčení, schopni. Umístění výstavy v ambitech hradu je jedinečné také tím, že jedním ze spolupachatelů zmiňované genocidy byli představitelé katolické církve.

Nezávislý stát Chorvatsko za 2. světové války spustil monstrózní vyvražďování Srbů, Židů, Romů a všech odpůrců režimu. Tamější obdoba Gestapa - Ustaše - s podporou a často přímou pomocí katolické církve zřídila množství koncentračních táborů, kde vraždili i děti, ženy a staré lidi. Brutalita režimu byla taková, že sami němečtí oficíři psali do říše znechucené komentáře o tom, čeho byli svědky.

Po válce však Srbové spolu s Chorvaty museli budovat společnou Jugoslávii a vzpomínky na válku byly potlačovány v rámci politiky jednoty a bratrství. Lidé tak v sobě desetiletí dusili děsivé zážitky a mnohdy ani jejich rodiny netušily, čeho byli svědky.

Sládek, který dlouhodobě působí v Londýně, se o hrůzách ustašovského režimu dozvěděl při práci se srbsku komunitou v Británii. Informace jej natolik vyděsily, že se rozhodl využít své fotografické a žurnalistické zkušenosti a vytvořit o přeživších knihu. Ta vyšla letos v dubnu v anglickém a srbském jazyce. České překlady jsou poprvé k dispozici právě v rámci strakonické výstavy.

Posledním dnem na shlédnutí výstavy je neděle 15. října.

Ve stejný výkend končí ve Strakonicích i druhá Sládkova výstava pod názvem Carboot England. Fotografie z prostředí anglických bleších trhů jsou vytaveny v kavárně Barmeo na Velkém náměstí.

dasSouvisející zprávy

Poslední týden bude Nevyslovovaná genocida k shlédnutí v ambitech strakonického hradu

08.10.2017 23:09