► Galerie Zuzana Benešová (Julie) a Lukáš Randák (Romeo) [Foto: www.romeoajulie-muzikal]

RECENZE: W.Shakespeare, Z. Barták, E. Krečmar - Romeo a Julie, zámek Hluboká nad Vltavou

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU - 21.08.2010 16:02 - Aktualizováno: 22.08.2010 16:56


Láska hýbe světem od počátku věků. A od počátku divadla vládne prknům, jež znamenají svět, hra Romeo a Julie. Kdo by neznal příběh dvou milenců, jejichž štěstí brání nenávist vlastních rodů. Protiklad lásky a nesnášenlivosti uprostřed Verony přebírá velké množství autorů, a tak má toto dílo mnoho různých zpracování. Jedním z nich je muzikál Romeo a Julie, který lze shlédnout na nádvoří zámku Hluboká nad Vltavou.

Obyvatelé Verony žijí tak, jak jsou zvyklí - šarvátky mezi rody a jejich příznivci jsou prakticky na denním pořádku, stejně tak plesy pro povyražení panstva. Jednoho dne se ale všechno změní. Ples u Capuletů, kde se má mladičká Julie zasnoubit s Parisem, je velkou událostí. Osud má ale jiné plány a budoucí snoubence postaví do cesty Romea Monteca. Ten, jež by měl být jejím nepřítelem, se v okamžiku stává její láskou. Z počátku se snaží citům bránit, ale po romantických chvilkách v zahradě pod clonou noci už není cesty zpět. Oba jsou v tom až po uši a marně se snaží vymyslet, jak by se ze zapeklité situace dostali. Pomocnou ruku jim podá bratr Lorenzo. Po tajném sňatku jsou oba v sedmém nebi, ale velmi rychle se musí zase vrátit na zem. Romeo se rozhodne pomstít smrt Mercuzia a zasadí Tybaltovi smrtelnou ránu. Za trest musí do svítání opustit Veronu, a tak se z první noci novomanželů stává na dlouhou dobu také noc poslední. Julie se ale odmítá tak snadno vzdát. Východisko nachází u odvaru z bylin, jež ji na 42 hodin uvrhne do stavu podobnému smrti. Místo šťastného shledání ji po probuzení čeká moment hrůzy a neuvěřitelné bolesti. K Romeovi se nedonesli zvěsti o vypitém lektvaru, a tak fingovanou smrt považuje za opravdovou. Pod tíhou bolesti a smutku požije Romeo jed a Julie je tak opět sama. Ovšem na dlouho. Aby mohla být opět se svým milovaným, využije dýku, jejíž rána je to poslední, co zbývá k dokonání díla. Když jsou milenci nalezeni, všichni si vyčítají své chování. Jediní šťastní jsou Romeo a Julie. Mohou totiž opět ležet vedle sebe. Navěky.

Hned poté, co diváka okouzlí krásy zámecké zahrady a zámku samotného, začne si užívat úžasné akustiky nádvoří. O pár tónů později se seznámí s prvními aktéry hry. Roztančené postavy Smrt a Život zaberou působivou choreografií téměř celé pódium. Následuje řadu první šarvátka, v níž - jako ve všech ostatních půtkách - působivě jiskří meče. I ostatní rekvizity vyvolávají v divácích kouzelnou atmosféru.

Co se herců týče, rozhodně nelze opomenout výkon Julie, kterou ztvárnila Zuzana Benešová. Její rozsah je více než působivý a divákům při jejím zpěvu naskakuje husí kůže. Je vidět, že mezi ní a Romeem v provedení Lukáše Randáka je žádané pouto. Když je divák spatří v romantických scénách, několikrát ho jistě napadne, že spolu možná mají něco i mimo pódium, jelikož takovou lásku snad ani není možné jen hrát. Skvělý je i kontrast mezi Montekovou (Libuše Bicanová) a Capuletovou (Kateřina Hájovská). Protiklady nalezne divák nejen u jejich oděvu, ale i výšky a pohybů, což hře jednoznačně prospívá.

Úžasné na představení je fakt, že i divák, jež Romea a Julii viděl a zná, si v něm může najít něco nového. To zaručuje nejen muzikálové zpracování, ale i samotné umístění do útrob zámku. Pokud jste příznivci divadla a muzikálů či neskonalí obdivovatelé Shakespeara, nenechte si ujít možnost shlédnout toto úžasné představení.

tesSouvisející zprávy

RECENZE: Attila Egerházi a Jiří Kylián - Moz - Art, Jihočeské divadlo

21.04.2014 08:30

RECENZE: Antonín Procházka - Holka nebo kluk, Jihočeské divadlo

09.04.2014 10:13

RECENZE: Martin Glaser / Olga Šubrtová - Blackout, Jihočeské divadlo

07.03.2014 08:43

RECENZE: Martin Františák - Advent, Jihočeské divadlo

03.02.2014 08:03

RECENZE: Neil LaBute - Pravé poledne, Jihočeské divadlo

24.04.2013 20:00

RECENZE: Terry Prachett, Stephen Briggs - Soudné sestry, Jihočeské divadlo

29.03.2013 20:00

RECENZE: Ááách - Československý filmový plakát 1959 - 1989, Wortnerův dům AJG

15.01.2013 08:04

RECENZE: Jaroslav Žák - Škola základ života, Jihočeské divadlo

09.12.2012 12:00

RECENZE: David Lindsay-Abaire - Kivá Cadla, Jihočeské divadlo

27.11.2012 12:00

RECENZE: Bez gravitace (komponovaný baletní večer), Jihočeské divadlo, DK Metropol

13.10.2012 20:00