Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Písecko Prachaticko Strakonicko Táborsko

Jihočeské divadlo uvede plzeňské pojetí opery La Bohéme, jen bez plzeňského propadla

ČESKÉ BUDĚJOVICE - 14.12.2010 06:00


Téměř do posledního detailu plzeňské podání slavné opery La Bohéme Giacoma Pucciniho uvede na prknech Domu kultury Metropol Jihočeské divadlo. Plzeňská bude nejen polovina hereckého ansámblu, ale i samotné pojetí opery. Jen snad s jedním malým rozdílem: Jihočeši se budou muset obejít bez propadliště na jevišti, které v Českých Budějovicích chybí. Již třetí pojetí opery na jihu Čech představili v pondělí její protagonisté novinářům.

La Bohéme patří mezi nejznámější operní tituly Giacoma Pucciniho. Opera měla v Plzni premiéru minulý rok a sklidila pozitivní ohlas jak u publika, tak u kritiků. Nakonec se jí odehrálo 25 repríz. Nyní přichází jako třetí inscenace Bohémy na jih Čech.

Premiéra je naplánována na 17. prosince v Domě kultury Metropol. Režírovat ji bude Oldřich Kříž a v hlavních rolích se představí Petra Šimková jako Mimi a Rafael Alvarez jako Rodolfo. S Plzní má jihočeská "verze" společné téměř vše včetně poloviny hereckého obsazení. Také kostýmy jsou dovezené přímo z Plzně a upravují se pouze podle proporcí herců. Vzhledově jsou moderní a stará se o ně syn režiséra Jan Kříž. Autorem scény je pak akademický architekt Daniel Dvořák.

Jedny z mála momentů, které nejsou shodné s plzeňskou Bohémou jsou snad vstupy do prvního a čtvrtého jednání. Je to proto, že Metropol nemá "propadlo" v podlaze.

Režisér Kříž, jakožto sólista opery, sám zpíval již v šesti inscenacích La Bohémy. Novinářům prozradil, že se nejvíce cítí ovlivněn Národním divadlem. Na jihočeské obsazení má ale jen slova chvály. Podle něj herci odvedli "kus práce". "Hra je těžká na souhru a důležité je, aby akce na sebe plynule navazovaly a vše do sebe zapadlo. Záleží na hercích a zpěvácích, kteří hru musí zahrát jako samozřejmost. Divákům musí vše připadat přirozené," soudí Kříž.

Herci na svého režiséra také nedají dopustit. Podle Šimkové je Kříž "mistr ve svém oboru". "Důležité je, že neprosazuje pouze své myšlenky, že se nesnaží předělat herce a že vyzdvihuje lidské přednosti," soudí. Kříž podle ní "ukáže cestu, aby hlavní nebylo zpívání, ale i to hraní". V opeře vystupuje Šimková se svým manželem Rafaelem Alvarezem, který je původem z Mexika. Stát spolu na jednom pódiu je podle ní pro oba velmi zvláštní. "Mám pocit, že nelíbám manžela, ale Rodolfa," posteskla si Mimi.

Opera bude v repertoáru Jihočeského divadla pouze do května 2011. Po derniéře se vrátí do divadla v Plzni.

ska dasSouvisející zprávy

V Jihočeském divadle odstartují novou divadelní sezónu 2017/18

23.09.2017 12:14

Jihočeské divadlo uvede černou komedii Přisámbůh! v české premiéře

25.10.2016 20:08

Zemřela jihočeská herecká legenda, z jeviště života odešel Petr Šporcl

29.08.2014 14:12

Komponovaný baletní večer Bez gravitace dnes premiérově v DK Metropol

12.10.2012 09:55

Jihočeské divadlo uvede plzeňské pojetí opery La Bohéme, jen bez plzeňského propadla

14.12.2010 06:00