Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

Novým držitelem medaile Leonarda Da Vinciho je profesor Váchal z VŠTE

ČESKÉ BUDĚJOVICE - 17.08.2011 12:23


Českobudějovický profesor Jan Váchal, prorektor Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) pro výzkum, vývoj a tvůrčí činnost, se stal novým držitelem medaile Leonarda Da Vinciho. Ocenění mu udělila Asociace strojních inženýrů ČR jako uznání zásluh za dlouholetou významnou činnost ve prospěch Asociace strojních inženýrů.

I když svou profesí není strojař, ve své výzkumné a badatelské práci vždy se strojními inženýry velmi úzce spolupracoval při konstrukci strojů zejména pro zúrodňování zemědělských půd a při vývoji polní a laboratorní měřící techniky. Je autorem či spoluautorem 15 vynálezů, patentů a více než 20 užitných a průmyslových vzorů, z nichž více než třetina našla své uplatnění v uživatelské praxi.

"Vyspělá technika a moderní strojírenské technologie jsou jedním z pilířů moderních prosperujících států. Proto si tohoto ocenění velmi vážím. Hodnotí totiž i trvalé úsilí VŠTE rozvíjet v Jihočeském kraji technické obory, které se tu dosud na úrovni vysokého školství nevyučovaly," říká profesor Váchal.

Po úspěšné akreditaci studijních oborů Stavební management a Konstrukce staveb v programu Stavitelství VŠTE podala žádost o akreditaci bakalářského oboru Strojírenství v programu Strojírenství v prezenční formě studia.

"Rozvoj technických oborů je pro trvalý a efektivní rozvoj Jihočeského kraje jednou ze strategických priorit. Je totiž nepříjemnou realitou, že zpátky do jižních Čech se vrací jen mizivé procento absolventů různých technických vysokých škol," dodává Jan Váchal.

Podle něho VŠTE jako neuniverzitní vysoká škola s orientací na přípravu profesně orientovaných bakalářů zaujímá v rámci terciárního vzdělávání specifické a nezastupitelné postavení. Zejména je to patrné u technických oborů, kde stále víc roste potřeba zavádět moderních formy výuky, odpovídající potřebám podnikové praxe, a přitom současně posilovat vazby na podnikovou sféru. A to jak z hlediska výzkumné a tvůrčí činnosti, tak i ve výuce.

"Tím by se zabezpečilo i respektování regionálních potřeb a specifik, které jsou u těchto typů škol velice významné. Proto nyní VŠTE připravuje projekt zaměřený na zakládání "Inovačních center" jako širokospektrální platformy, umožňující dlouhodobou tvůrčí a efektivní spolupráci mezi akademickou obcí školy a podnikovou sférou. Jednalo by se v podstatě o centra transferu technologií zabezpečující reálný prostor pro vzájemný přenos myšlenek a technologií v rámci spolupráce vysoké školy s příslušným souborem podniků," uzavírá Jan Váchal.

arm



Související zprávy

Kolem soběslavského gymnázia vzniká unikátní zahrada

14.04.2014 23:16

SOŠ Blatná má nejlepší eTwinningový projekt v Evropě: děti při učení fotí

03.03.2014 16:23

Děti z českobudějovické Nerudovy školy triumfovaly v celostátní fyzikální soutěži

18.06.2013 08:22

Děti z Baarovky dostanou po letech vlastní výdejnu jídla a dva dny ředitelského volna

17.06.2013 16:29

"Nejlogičtějším středoškolákem" v ČR je letos Jiří Gut z Českých Budějovic

04.12.2012 08:00

Novela školského zákona poslala do konkurzu 82 ředitelů jihočeských škol

28.02.2012 14:53

Strakonice navýší kapacitu mateřských školek, děti pracujících rodičů budou mít přednost

23.02.2012 11:01

Střední školy budou opět lákat na výstavě Vzdělání a řemeslo do svých lavic

21.11.2011 12:59

Novým držitelem medaile Leonarda Da Vinciho je profesor Váchal z VŠTE

17.08.2011 12:23

Mladí českobudějovičtí fotografové byli opět úspěšní na soutěži CESOFOTO

16.05.2011 12:00