► Galerie Keykeg. [Foto: Archív BB]

Budějovický Budvar již 5 let úspěšně využívá nevratné sudy na pivo

ČESKÉ BUDĚJOVICE - 17.03.2016 13:49 - Aktualizováno: 17.03.2016 13:50


Tento týden uplynulo pět let od okamžiku, kdy Budějovický Budvar uvedl na trh pivo v nevratných sudech KeyKeg. Zásadní technologická inovace se plně osvědčila jako užitečný nástroj pro rozvoj globálního exportu. Budějovický Budvar využívá nevratné sudy tam, kde je drahá nebo komplikovaná sekundární doprava běžných sudů do konkrétních restaurací a zpět - například v Rusku, Austrálii či Brazílii. Během pěti let se objem piva dodávaného v nevratných sudech zvýšil na trojnásobek a počet exportních zemí se zvýšil z pěti na 17.

Tuto převratnou novinku zavedl Budvar v březnu 2011. Nevratné (také "jednocestné") sudy na pivo systému KeyKeg jsou o objemu 20, nebo 30 litrů. V té době to byla zásadní technologická inovace v oblasti balení a distribuce čepovaného piva. U nevratného sudu totiž odpadá zpětný transport obalu od místa prodeje do pivovaru, který je finančně, časově i administrativně náročný. Nevratné sudy se během uplynulých let v Budějovickém Budvaru plně osvědčily jako užitečný nástroj pro rozvoj globálního exportu. V žádném případě ale nebudou plně nahrazovat sudy vratné. Nedodávají se ani zákazníkům v tuzemsku.

"Zatímco v roce 2011 jsme v nevratných sudech prodali 2000 hektolitrů piva v pěti státech, v roce 2015 to bylo přes 6000 hektolitrů v 17 zemích. Od roku 2012 dodáváme v sudech KeyKeg i tmavý ležák," říká Renata Pánková, vedoucí oddělení exportních prodejů Budějovického Budvaru.

"Nevratné sudy využíváme především do zeměpisně velmi vzdálených teritorií, odkud je drahá zpětná doprava (Austrálie, Brazílie apod.), ale na druhou stranu i na takové trhy, kde je finančně náročná či komplikovaná následná sekundární distribuce do konkrétních restaurací, případně kde je velké riziko ztráty vratného sudu (asijská část Ruska, Kypr, řecké ostrovy). Největší objemy piva v nevratných sudech směřovaly loni do Vietnamu, Ruska a na Nový Zéland. V některých případech nám nevratný sud dokonce otevřel dveře do nového teritoria," dodává Renata Pánková. Příkladem je historicky první vývoz do Chile v loňském roce. K němu došlo jen díky tomu, že Budějovický Budvar byl schopen dodat první zásilku v sudech KeyKeg.

V roce 2015 exportoval Budějovický Budvar pivo to 76 států a na celkovém českém vývozu se podílel asi jednou čtvrtinou. Objem exportovaného budvarského piva se meziročně zvýšil o 10,5% na 900 000 hektolitrů.

Další výhody sudů KeyKeg:

Velmi důležité je, že systém KeyKeg udržuje senzorickou i mikrobiologickou stabilitu piva stejně, jako běžný nerezový sud. Funguje totiž na podobném principu jako stále populárnější pivní tanky. Pivo se plní do vnitřního sterilního vaku ze speciální vícevrstevné fólie, která je absolutně nepropustná pro plyny. Při čepování nepřichází tlačný plyn nikdy do styku přímo s pivem, ale tlačí pouze na vnitřní obal.

Sudy KeyKeg šetří životní prostředí, neboť snižují spotřebu pohonných hmot na přepravu piva či prázdných obalů zpět do pivovaru a jsou vyrobené z recyklovatelných materiálů. KeyKeg je téměř 10x lehčí než klasický nerezový sud. Při objemu 20 litrů je hmotnost prázdného obalu KeyKeg pouze jeden kilogram, zatímco hmotnost klasického nerezového sudu je devět kilogramů.

arm