► Galerie Vyvezené palivo je teď umístěno v bazénu pro skladování. [Foto: JE Temelín]

V Temelíně vyvezli z reaktoru druhého bloku palivo, teď ho čeká kontrola

TEMELÍN - 01.06.2017 08:54 - Aktualizováno: 01.06.2017 08:55


Všech 163 palivových souborů vyvezli technici Jaderné elektrárny Temelín z reaktoru druhého bloku. Vyvážení trvalo čtyři dny. Nyní bude každý soubor pečlivě zkontrolován.

Přibližně půl hodiny trvá vyvezení jednoho palivového souboru z reaktoru. Za tu dobu urazí dálkově ovládaný zavážecí stroj pouze několik metrů mezi reaktorem a vedlejším bazénem pro skladování. Tříčlenná obsluha přitom pomocí speciální kamery sleduje každý centimetr pohybu. Vše se děje pod vodou, která palivo chladí a odstíní i radioaktivní záření.

Teď čeká každý palivový soubor podrobná kontrola. Sleduje se těsnost a geometrie paliva. Zpět do reaktoru se jich vrátí 120 a ty budou doplněny 43 novými soubory. Každý palivový soubor má přesně stanovené místo. Důvodem je rovnoměrné rozložení výkonu reaktoru.

Palivové soubory, které se již nevrací do reaktoru, zůstávají přibližně deset let v bazénu skladování vedle reaktoru. Poté jsou ve speciálních kontejnerech převezeny do skladu použitého paliva, který je od roku 2010 v provozu v areálu elektrárny. Tady mohou být umístěny až 60 let.

Odstávka bloku není pouze o výměně paliva. Celkem harmonogram obsahuje přes 10 tisíc činností. Součástí je řada kontrol a revizí, které mají ověřit stav zařízení a připravit ho na následný desetiměsíční provoz. Kontrolují se bezpečnostní systémy, turbína a velká modernizace probíhá na kompenzátoru objemu.

Na jejich zajištění odstávkových prací se podílí přibližně tisícovka pracovníků ČEZ včetně dodavatelů.

Od začátku roku vyrobil Temelín 7 128 411 MWh elektřiny.

arm