► Galerie [Foto: RunCzech]

Už zítra odstartuje Mattoni 1/2Maraton České Budějovice

ČESKÉ BUDĚJOVICE - 02.06.2017 14:19 - Aktualizováno: 02.06.2017 14:19


Už zítra odstartuje šestý ročník Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice. Na jeho start se postaví celkem 3500 vytrvalců z 37 zemí světa. V čele startovního pole budou opět ti nejlepší světoví i čeští vytrvalci v čele s hvězdou vytrvalostního běhu Wilsonem Kipsangem. Start z Náměstí Přemysla Otakara II. si kromě půlmaratonců užijí i tři tisíce účastníků dm rodinného běhu. Mattoni 1/2Maraton České Budějovice startuje v 18:30. České Budějovice navíc den před závodem slyšely velkou novinku.

Přesně dva měsíce uběhly od doby, kdy členka RunCzech Racing týmu Joyciline Jepkosgei zaběhla při Sportisimo 1/2Maratonu Praha hned čtyři světové rekordy. "Právě jsme dostali úplně čerstvou zprávu a jsme moc rádi, že ji můžeme oznámit právě v Českých Budějovicích. Mezinárodní asociace atletických federací IAAF totiž ratifikovala všechny čtyři světové rekordy. Je to poprvé, co na našem území padly běžecké světové rekordy mimo dráhu a navíc potvrzení toho, že projekt RunCzech Racing týmu má před sebou skvělou budoucnost," říká ředitel závodu Václav Skřivánek.

Hlavní závod v Českých Budějovicích bude letos poprvé vysílat v přímém přenosu Česká televize. "Sportovní kanál České televize letos premiérově vysílá všech sedm závodů RunCzech běžecké ligy, dosud to byly pouze tři pražské závody. Znamená to pro nás velký krok kupředu, nyní můžeme divákům představit celou Českou republiku jako zemi běhu zaslíbenou," pochvaluje si novinku koordinátor závodu Tomáš Mirovský. Přímý přenos na kanále ČT Sport začíná v 18:30.

V čele startovního pole by se měl pohybovat jeden z nejlepších vytrvalců historie Wilson Kipsang. Ten má na svém kontě skvělé běžecké úspěchy a v Českých Budějovicích by chtěl zaútočit na první místo. "Věřím, že se mi povede zaběhnout dobrý čas. Je to pro mě tak trochu test, jak jsem se zotavil po náročném maratonu v Tokiu, ale já sám se cítím dobře. Už jsem dříve pod hodinu běžel, a pokud bude v sobotu dobré počasí a budeme s ostatními běžci spolupracovat, rád bych to zopakoval," podotkl Kipsang.

Ženské startovní pole by podle očekávání mělo vidět souboj Rebecy Chesir a Lucy Kabuu. "Po dvou těžkých letech, kdy jsem se snažila zotavit ze zdravotních komplikací, jsem zpátky a na závod se opravdu těším. Sice tu je na mě trochu chladno, ale pokud vše půjde podle plánu, myslím, že mám velkou šanci bojovat o nejvyšší příčky a běžet ve svém vlastním tempu," těší se na sobotní závod právě Lucy Kabuu.

Stupně vítězů v českém souboji by měli atakovat Petr Pechek, Robert Míč nebo dva českobudějovičtí rodáci - David Vaš a Jan Kreisinger. Druhý jmenovaný má za sebou nelehký rok a právě na Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice by se rád odrazil na výsluní. "Osobní rekord jsem si zaběhl v Berlíně před sedmi lety, tehdy bylo devět stupňů a pršelo, což je pro mě ideální. Takové počasí sice asi zítra nebude, ale i tak jdu do každého závodu naplno. Baví mě závodit a vždycky do toho jdu s tím, že chci vyhrát. Sice mi to už tak neběhá, ale i tak na trati nechám všechno," slibuje Kreisinger.

Češky by si v jihočeské metropoli měly zopakovat souboj z květnového maratonu, kdy se o přední příčky přetahovaly Radka Churáňová, Tereza Ďurdiaková a Dagmar Rychnovská. Své si bude chtít říct také Ivana Sekyrová, která ovládla tuzemské měření sil na Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary před dvěmi týdny. "Hodně závodím, téměř každý víkend. Nejsou to žádné krátké běhy, často běhám půlmaratony i maratony, takže sice nejsem úplně ideálně připravená, ale i tak jsem si českobudějovický půlmaraton nechtěla nechat ujít," vyhlíží český souboj Radka Churáňová.

Kamery České televize budou zabírat tisícihlavý dav běžců v čele s elitním startovním polem. Všechny do ulic jihočeské metropole vypustí primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda. "Pro nás je půlmaraton vždy velkou událostí a sportovním svátkem s nezapomenutelnou atmosférou. Běhání oslovuje stále více lidí a stává se součástí jejich životního stylu. Na startu se sejdou přední světoví atleti společně s lidmi různých profesí a věku. Budou tam studenti, úředníci, novináři, podnikatelé, děti i senioři a mnozí další. Bez záruky je jen jediné - počasí. Věřím, že se závodníkům bude na jihu Čech líbit a do cíle doběhnou úplně všichni, někteří možná i v rekordním čase. Šestému ročníku přeji hodně zdaru. Občany prosíme, aby přijali s pochopením některá nezbytná dopravní opatření v den konání závodu. Zároveň si vás dovoluji pozvat do ulic k aktivní účasti," říká primátor Jiří Svoboda.

Přínosu Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice pro město i celý region si je vědoma i hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. "Českobudějovický půlmaraton je jedna z nejvýznamnějších akcí, která u nás na jihu má tradici a Jihočeský kraj tuto akci už několik let v mnoha směrech aktivně podporuje. Přeji všem běžcům a divákům příjemné počasí, hezký běh a ať se vám v jižních Čechách líbí."

Všechny regionální závody RunCzech běžecké ligy se tradičně běhají pod hlavičkou Mattoni. A stejně je tomu i v Českých Budějovicích. "Díky Mattoni 1/2Maratonu si toto krásné město mohou užít nejen jeho obyvatelé, ale i běžci z celé České republiky a zahraničí. Je nám ctí, že můžeme být této běžecké události hrdým sponzorem. Mattoni však neznamená jen zdravý životní styl, ale i vášeň pro život. Proto jsme se v letošním roce rozhodli karlovarský Mattoni 1/2Maraton ozvláštnit hudbou. Kolem trati tak bude postaveno 10 tzv. Music pointů, kde budou společně s diváky podporovat běžce i čeští hudební interpreti. Mezi nimi vystoupí na speciálním Music pointu s fanouškovskou zónou i strakonická kapela Ebony. Doufáme, že tímto zpestřením uděláme radost nejen samotným běžcům, ale že díky němu přilákáme i nové běžecké fanoušky," říká Alessandro Pasquale, ředitel Karlovarských minerálních vod.

Závody RunCzech běžecké ligy jsou v posledních letech úzce provázané s charitativními projekty, když stálé více a více běžců svým pohybem pomáhá potřebným. Hlavním charitativním partnerem Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice je Centrum Bazalka. "V barvách projektu BěžímPro.cz Centrum BAZALKA poběží letos zhruba 60 běžců. Vzhledem k tomu, že jsme všem běžcům chtěli poskytnout přátelskou cenu a zároveň naše funkční tričko, celkový výtěžek z akce bude 2000 Kč z předprodeje registrací a očekáváme cca 5000 Kč v kasičce veřejné sbírky," vysvětluje spolupráci PR manažerka Centra Bazalka Petra Mahrová s tím, že v dresu Bazalky se letos představí motocykloví závodníci Jakub a Matěj Smržovi.

arm