► Galerie [Foto: Archív]

V sobotu odstartuje patnáctá sezona cyklobusů

ČESKÉ BUDĚJOVICE - 06.06.2017 14:45


V sobotu 10. června již popatnácté startuje Dopravní systém ČEZ Cyklotrans. Tradičně vyjedou na své pravidelné trasy cyklobusy, díky kterým se cyklisté i pěší turisté bez aut, nebo dlouhých přejezdů po silnicích, dostanou do nejatraktivnějších míst Jihočeského i Jihomoravského kraje. Od června na čtyřech a o letních prázdninách na sedmi speciálně vybraných autobusových linkách nasadí opět jihočeský dopravce GW BUS autobusy s cyklovleky. Lipno, Kvilda, Novohradské hory, Černá v Pošumaví, Borová Lada, Česká Kanada, Orlík, Gmünd, Vranov nad Dyjí. To jsou jen některá z míst, kam se s Cyklotransem můžete vypravit.

Dopravní systém ČEZ Cyklotrans patří již patnáct let mezi klíčové prvky turistické infrastruktury na jihu České republiky. Neznamená jen vlastní síť autobusových linek, ale také provázanost s ostatními dopravci - od podobně koncipovaných linek na Šumavě přes železnici až po návaznost na vodní dopravu na přehradách Lipno a Orlík.

"Významně se tak rozšiřují možnosti cestování. V loňském roce 2016 bylo našimi cyklobusy přepraveno 3900 kol, 19 000 cestujících a ujeto téměř 60 000 kilometrů. V letošní jubilejní sezóně chystáme na linkách ČEZ Cyklotrans vypravit 640 spojů a jako novinku budeme zkušebně nasazovat v pracovní dny na trase do Kvildy částečně nízkopodlažní autobus," prozrazuje generální ředitel GW BUS Robert Krigar.

"Systém těchto linek poskytuje svobodnou volbu cestování. Můžete se z konečné stanice vrátit domů po vlastní ose, nebo relaxovat v nedotčené přírodě a využít večerních spojů. V každém případě se nemusíte vracet ke svému zaparkovanému autu. Nebo strávit příjemný víkend či týden na kole bez auta. Proto jsme se i letos, již po osmé, rozhodli projekt ČEZ Cyklotrans podpořit," říká vedoucí útvaru komunikace Jaderné elektrárny Temelín Skupina ČEZ Petr Šuleř.

Největší zájem byl v loňském roce o trasy na Lipno n.Vlt. a Vyšší Brod (Vltavská linka) a dále o zelenou linku do oblasti České Kanady a o linku na Kvildu přes Prachatice a Vimperk. Nejvyužívanější spoje jsou sobotní ve směru z Českých Budějovic."Pro jejich zajištění využíváme standardní autobusy s obsaditelností 41 cestujících v soupravě s cyklovlekem na 25 jízdních kol. K přepravě přijímáme všechna jízdní kola, ze kterých musí být odstraněny před nakládkou všechny odnímatelné součásti (brašny apod.) a cena jízdního kola je maximálně 30 000 korun. Elektrokola jsou přepravována pouze pokud lze snadno demontovat baterii, nebo pokud je její uložení vhodné pro přepravu na cyklovleku, jinak elektrokola nepřepravujeme," připomíná Milan Mrkvička ze společnosti GW BUS.

Rezervace cesty předem není možná. Pokud bude cestovat větší organizovaná skupina cestujících s koly, je vhodné pokud tuto skutečnost nahlásí, a podle potřeby je dopravce schopen zajistit případnou posilu.

Jízdné pro osoby se na výše uvedených linkách řídí běžným tarifem, tj. vzdáleností dle jízdního řádu mezi nástupní a výstupní zastávkou. Jízdní kolo je přepravováno za 30 Kč bez ohledu na přepravovanou vzdálenost. „Pokud se cestující prokáže ranní jízdenkou, nebo jízdenkou z předchozího dne, a to z jakéhokoli spoje linek DS ČEZ CYKLOTRANS, má přepravu jízdního kola zdarma,“ dodává Miloslav Mrkvička.

Trasy cyklobusů:
Linky v pracovní dny - pouze od 3. 7. do 1. 9.
- České Budějovice - Prachatice - Volary - Kvilda (šedá linka)
- České Budějovice - Český Krumlov - Lipno n.Vlt. - Horní Planá (vltavská linka)
- České Budějovice - Třeboň - J.Hradec - Slavonice - Jemnice - Vranov n.Dyjí - Znojmo (zelená linka) - pouze v pátek

Linky v sobotu od 10. 6. do 23. 9., neděli a státem uznaný svátek od 1. 7. do 3. 9.
- České Budějovice - Prachatice - Vimperk - Kvilda (modrá linka)
- České Budějovice - Český Krumlov - Horní Planá - Volary - Kvilda (červená linka)
- České Budějovice - Český Krumlov - Lipno n.Vlt. - Horní Planá (vltavská linka)
- České Budějovice - Týn nad Vltavou - Písek - Orlík nad Vltavou (žlutá linka)
- České Budějovice - Třeboň - J.Hradec - Slavonice - Jemnice - Vranov n.Dyjí - Znojmo (zelená linka)
- České Budějovice - Třeboň - Chlum u Třeboně - Gmünd (oranžová linka)
- Rozšířená přeprava na vybraných spojích linek 320040 a 320510 České Budějovice-Trhové Sviny - Nové Hrady - Horní Stropnice - Hojná Voda. Spoje jsou provozovány na objednávku Jihočeského kraje (Novohradská linka)
- Rozšířená přeprava na vybraných spojích linek 320040 a 320510 České Budějovice-Trhové Sviny - Nové Hrady - Horní Stropnice - Hojná Voda. Spoje jsou provozovány na objednávku Jihočeského kraje (Novohradská linka)
V autobusech DS ČEZ Cyklotrans je uznávaná jízdenka Jihočeského kraje - JIKORD plus a v úseku Lenora - Kvilda na červené a šedé lince je uznávaná jízdenka NP Ticket.
Na linkách do Kvildy, Znojma a na Vltavské lince jsou autobusy vybaveny bezplatným připojením k internetu prostřednictvím wi-fi.
Celkové náklady na projekt DS ČEZ Cyklotrans se pohybují kolem 3 mil. Kč.
Generálním partnerem DS ČEZ Cyklotrans je již osmým rokem Jaderná elektrárna Temelín Skupiny ČEZ.

DS ČEZ Cyklotrans podpořil Jihočeský kraj a Jihomoravský kraj.

Více informací na www.cyklotrans.cz.

arm