► Galerie [Foto: Marek Sviták]

Odstávka v Temelíně má za sebou první třetinu

TEMELÍN - 11.01.2018 08:06


Zhruba třetinu má za sebou odstávka prvního bloku v Jaderné elektrárně Temelín. Energetici mají zkontrolováno jaderné palivo, kontrolují například turbogenerátor nebo bezpečnostní systémy. Na reaktorovém sále aktuálně plní použitým palivem speciální kontejnery. Během odstávky mají v plánu provést přes 16 tisíc činností. Připojení bloku k přenosové soustavě plánuje ČEZ v první polovině března.

"Máme za sebou měsíc odstávky a činnosti běží podle harmonogramu. Denně probíhají desítky kontrol a revizí. Po jejich dokončení bude následovat zpětná montáž zařízení a celá řada zkoušek," uvedl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

V těchto dnech na reaktorovém sále probíhají kontroly parogenerátorů a práce kolem kontejnerů s použitým palivem. Do skladu v areálu elektrárny budou zavezeny tři kontejnery. Aktuálně je použitým palivem naplněn první z nich. Stále je umístěn na reaktorovém sále a v noci bylo dokončeno jeho vysoušení. To se provádí vakuově pomocí speciální trubice. V kontejneru se snižuje tlak až na cca setinu atmosférického tlaku a tím se odvádí zbytková vlhkost. Vlastní vysoušení zabere necelý den. Po provedení potřebných zkoušek těsnosti bude kontejner převezen do skladu použitého paliva.

Aktuálně je ve skladu obsazeno 31 z celkové kapacity 152 skladovacích pozic. Pod dohledem kamer Mezinárodní agentury pro atomovou energii zde budou kontejnery až 60 let. Poté by mělo být použité palivo umístěno do trvalého úložiště.

arm