Téma: Národní park Šumava

Z vlčího výběhu Národního parku Bavorský les uteklo šest vlků

06.10.2017 14:39V noci na pátek utekli vlci ze zvířecího výběhu Národního parku Bavorský les poblíž Ludwigsthalu (okres Regen). Jak se zvířatům podařilo uniknout, není doposud zcela objasněno. Cizí zavinění zatím není zcela vyloučeno. Správa národního parku koordinuje další kroky s policií, vládou Dolního Bavorska, Okresním úřadem Regen a Bavorským ministerstvem životního prostředí a ochrany spotřebitelů.

Likvidace polomů po srpnové bouřce si vyžádala uzavření některých turistických tras

05.10.2017 15:16Od pondělí 2. října platí zákaz vstupu na vybrané turistické trasy v okolí Schwarzenberského kanálu na Stožecku. Důvodem je likvidace následků bouře, která se touto oblastí přehnala na konci srpna.

Letos je tragický rok na Šumavě pro kriticky ohrožené losy evropské

26.07.2017 10:17První půlrok letošního roku je pro ohrožené druhy zvířat žijících na Šumavě jedním slovem tragický. Srážku s automobilem na Šumavě a v Pošumaví nepřežili tři losi evropští a rys ostrovid.

S vlky na Šumavě už musejí počítat i chovatelé hospodářských zvířat

18.07.2017 14:53Přítomnost divokých vlků na Šumavě je stále viditelnější. Naposledy tyto velké šelmy o sobě daly vědět o uplynulém víkendu na Knížecích Pláních na Borovoladsku, kde za sebou nechaly 29 napadených ovcí.

Správa NP Šumava pomalu začne s přípravou nové zonace a návrhu klidových území

06.04.2017 11:29Novela zákona o ochraně přírody a krajiny číslo 114, kterou 4. dubna schválili poslanci, začne platit za necelé dva měsíce, 1. června 2017. Správa NP Šumava ale už teď pomalu začíná s přípravou dalších koncepčních materiálů, které chce mít hotové nejpozději do dvou let od platnosti novely zákona.

O Šumavu je stále větší zájem. Lákají výlety do divočiny i návštěvnická centra

16.02.2017 11:40Rok 2016 byl na Šumavě, z pohledu zájmu turistů, opět rekordní. Nárůst návštěvnosti je znatelný prakticky na celém území národního parku a zájem vzrůstá i o průvodcovské služby. Správa NP Šumava podobný trend očekává i letos.

Na NC Srní se začne pozorovat noční život vlků ve vysoké kvalitě

19.12.2016 14:59Pomocí zbrusu nové videokamery, vybavené "nočním viděním", bude Správa Národního parku Šumava sledovat noční život vlků, kteří žijí ve výběhu návštěvnického centra. Novou videokameru získala Správa NP Šumava jako dar od Krajského úřadu Plzeňského kraje.

Fotopast zachytila v Novohradských horách rysí rodinku

30.11.2016 16:36Fotopast, kterou vědci nainstalovali na české straně Novohradských hor, zachytila rysí kočku Jiskru se dvěma koťaty. Tato unikátní fotografie, získaná organizací ALKA Wildlife v rámci dlouhodobého monitoringu rysa ostrovida, je prvním důkazem o rozmnožování rysa v českých Novohradských horách.

Za rysem nově na Návštěvnické centrum Kvilda

16.08.2016 14:44Návštěvnické centrum Kvilda, kde je možné se velmi blízce seznámit s jeleny, má nový přírodní výběh, ve kterém žije rys. Jedná se o samce, který byl před čtyřmi lety sražen automobilem a po mimořádně náročné léčbě zůstal v Ekologickém centru - Stanici pro handicapovaná zvířata v Klášterci. Vybudování výběhu pro rysa včetně pozorovatelny vyšlo na čtyři miliony korun. Areál je pro návštěvníky otevřený každý den od 8:30 do 16:30 hodin.

Správa NP Šumava otevírá nové středisko environmentální výchovy

02.04.2016 17:47Budova s číslem popisným 2 na Horské Kvildě vždy sloužila hlavně dětem, pro jejich vzdělávání a ubytování. Nejdříve tu byla škola, následně ji vlastnil Národní institut dětí a mládeže a Správa Národního parku Šumava, která tuto budovu získala před dvěma lety, v této tradici pokračuje. Po rekonstrukci ji provozuje jako Středisko environmentální výchovy (SEV).

Vlk se objevuje na Šumavě, loni ho zachytily fotopasti na velké části jejího území

10.02.2016 10:56Vlka, pohybujícího se po Šumavě, zachytily fotopasti například na Železnorudsku, ale i na Lipensku a v Novohradských horách. Několik fotografií skrývaly přístroje umístěné v centrální části Šumavy. Za celý rok 2015 tak zaevidovaly více než pět takových nepřímých pozorování, což je nejvíce za celou dobu, co Správa Národního parku Šumava využívá pro pozorování fotopasti.

Kůrovce na Šumavě bylo letos opět méně. Příští rok by mohl být trend opačný, varuje park

14.11.2015 21:14Správa Národního parku Šumava letos opět zaznamenala pokles výskytu zpracovaných kůrovcem napadených stromů. Ke konci října letošního roku bylo v lesích, které spravuje Národní park, vytěženo a odkorněno 16.920 m3 stromů napadených lýkožroutem smrkovým. Naproti tomu za celý rok 2014 bylo asanováno 22.900 m3 kůrovcového dřeva, uvedl mluvčí parku Jan Dvořák. Současně však představitelé parku varovali, že pokračující sucho a teplé jaro by mohly přinést výrazné riziko návratu kůrovce.

Vlčí smečku na Šumavě je možné nově pozorovat z unikátní lávky

02.11.2015 11:23Vlčí smečku čítající dva dospělé vlky a čtyři vlčata lze pozorovat ve skoro tříhektarovém výběhu návštěvnického centra nedaleko Srní. To minulý týden slavnostně otevřeli ministr životního prostředí Richard Brabec, náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner, ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený a celá řada osobností.

Ministr Brabec jmenoval Hubeného ředitelem Správy NP Šumava

30.06.2015 11:34Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes ve Vimperku jmenoval s účinností od 1. července ředitelem Správy Národního parku Pavla Hubeného. Ten vede jako pověřený ředitel správu parku od loňského května. Předtím působil 20 let v čele CHKO Šumava.

NP Šumava: Kalamita nebude tak rozsáhlá, jak se čekalo. Vítr způsobil menší polomy

17.04.2015 18:21Kalamita, kterou lesníci očekávali po vichřici Nyklas, jež se na začátku dubna prohnala Šumavou, bude zřejmě menší, než ukazovaly první odhady. Informovala o tom Správa NP Šumava, podle které se polomy odhadují na 31 tisíc metrů krychlových. Pro srovnání například ničivá vichřice Kyrill, která zpustošila Šumavu v roce 2007, poválela a polámala stromy v objemu 744.440 metrů krychlových.