Havlíčkobrodsko Jihlavsko Pelhřimovsko Třebíčsko Žďársko

► Galerie Úlomky meteoritu nalezené v okolí Žďáru nad Sázavou jsou pozůstatky bolidu, který se nad Vysočinou rozpadl 9. prosince 2014 [Foto: Astronomický ústav AV ČR]

FOTO: Druhá část žďárského meteoritu nalezena. Pochází z počátků sluneční soustavy

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU - 14.01.2015 10:42


Astronomický ústav Akademie věd ČR dnes zveřejnil fotografie další části bolidu, který se rozpadl při průletu nad Vysočinou 9. prosince loňského roku. Meteorit o hmotnosti kolem 40 gramů byl nalezen toto pondělí jen 19 metrů od vypočtené linie dopadu a jeho hmotnost přesně odpovídala předpokládané hmotnosti pro tuto oblast, uvedl vedoucí oddělení meziplanetární hmoty AsÚ AV ČR a koordinátor Evropské bolidové sítě Pavel Spurný s tím, že stejně jako nález prvního meteoritu, zcela přesvědčivě potvrdil spolehlivost výpočtů. Podle Suchana proběhly už také základní analýzy. "Stáří tohoto meteoritu je 4,56 miliardy let, což znamená, že byl utvořen na samém počátku vzniku Sluneční soustavy," uvedl.

Pracovníci Oddělení meziplanetární hmoty ASÚ AV ČR využili oblevy a v pondělí 12. ledna obnovili hledání po zbytcích takzvaného Ždárského bolidu. Pětičlená skupina pod vedením Lukáše Shrbeného se tentokrát zaměřila na oblast středně velkých, řádově desetigramových meteoritů. V této oblasti si vytipovali přehlednou louku, kterou protínala vypočtená linie největší pravděpodobnosti pádu meteoritů v rozsahu hmotností 30 až 50 gramů.

Krátce po začátku hledání si člen hledacího týmu Tomáš Henych všiml nápadně černého kamene ležícího na povrchu mezi stébly trávy a okamžitě mu bylo jasné, že to, co mu padlo do oka, je hledaný meteorit. O opravdovosti nálezu nebylo od samého začátku nejmenších pochyb, nalezený fragment měl všechny znaky relativně čerstvě spadlého meteoritu, popisuje okolnosti pondělního nálezu Spurný.

Při prvotním zvážení měl kámen váhu mírně přes 41 gramů. Podle Spurného se jedná o celotvar, tedy meteorit kompletně pokrytý tenkou černou kůrou, která vznikla prudkým zchlazením povrchové vrstvy tělesa, která byla roztavena během průletu atmosférou.

Nálezová pozice meteoritu byla jen 19 metrů vzdálená od vypočtené linie s největší pravděpodobností a i jeho hmotnost přesně odpovídala předpokládané hmotnosti pro tuto oblast. Tento nález, rovněž jako nález prvního meteoritu, zcela přesvědčivě potvrdily spolehlivost našich výpočtů a předpovědí, které provedli Spurný spolu s Jiřím Borovičkou. Čeští astronomové patří k absolutní světové špičce v zaměřování meteoritů.

Podle Spurného je nově nalezený meteorit významný také tím, že podstatně znásobil dosud nalezenou hmotu původního tělesa. "To je velmi důležité, protože tím bude možné udělat některé analýzy meteoritu, které vyžadují odříznutí tenké vrstvy materiálu, ze které se speciálním postupem vybrousí vzorek vhodný pro další zkoumání. To však vzhledem k tomu, že jsme dosud měli k dispozici jen jeden meteorit o váze pouze necelých 6 g, nebylo možné udělat," vysvětlil.

Analýzy Jakuba a Patricie Halodových v laboratořích České geologické služby meteorit klasifikovaly jako tzv. obyčejný chondrit typu L3.9. Jedná se tedy o kamenný meteorit, který se vyznačuje tím, že obsahuje kulové částečky o velikosti až několika mm, tzv. chondry. Podle Spurného je meteorit výjimečný tím, že prošel jen velmi malou tepelnou proměnou a jedná se tedy o velmi primitivní, tedy původní materiál, ze kterého byla utvořena první tělesa ve vnitřní části Sluneční soustavy. Navíc je velmi porézní. Stáří tohoto meteoritu je 4,56 miliardy let, což znamená, že byl utvořen na samém počátku vzniku Sluneční soustavy.

Nalezené meteority musí nyní projít řádným schvalovacím procesem Nomenklaturní komise Meteoritické společnosti, přičemž dostanou také oficiální jméno. Protože se meteority pojmenovávají podle názvu nejbližšího většího sídla v dané pádové oblasti, navrhují pro něj nálezci jméno Žďár na Sázavou (zkráceně Žďár).

das