Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Písecko Prachaticko Strakonicko Táborsko

V Temelíně dokončili důležitou modernizaci

Včera 15:01Důležitou modernizaci dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín. Zvýšili bezpečnost zařízení, které reguluje tlak v reaktoru a celém jaderném okruhu. Práce trvaly dva měsíce a stejná úprava proběhne příští rok na prvním bloku. Za oba bloky vyjde modernizace na 80 miliónů korun.

Státní dotace umožní JVS zlikvidovat nepotřebné vrty

24.07.2017 14:48Jihočeský vodárenský svaz získal dotaci 10 045 194 korun, která pokryje 90 procent nákladů na první etapu likvidace nepotřebných monitorovacích hydrogeologických vrtů na území jižních Čech. Přidělil mu ji Státní fond životního prostředí ze svého programu "Čistota povrchových a podzemních vod". Projekt počítá s likvidací třinácti nepotřebných vrtů v Třeboňské pánvi a jedním v pánvi Budějovické. Práce musí podle harmonogramu začít v příštím roce a dokončeno s veškerou administrativou a vyúčtováním musí být nejpozději do podzimu roku 2019.

Jihočeský kraj se stane chytrým regionem

23.07.2017 09:14Společnost ČEZ ESCO, která se zaměřuje na chytrá energetická řešení pro firmy obce a veřejné instituce, a Jihočeský kraj podepsaly vzájemné memorandum o spolupráci. Staly se tak partnery iniciativy Smart Region Jižní Čechy. Cílem jsou úspory a ochrana životního prostředí.

Druhý blok Temelína prošel klíčovou zkouškou

23.07.2017 09:03Ochranná obálka kolem reaktoru - takzvaný kontejnment - splňuje všechna kritéria těsnosti. Takový je výsledek důležité bezpečnostní kontroly, kterou na odstaveném druhém bloku dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín. Během třídenního testu napumpovali do uzavřeného prostoru téměř 50 tun upravenéhovzduchu. Podobné zkoušky podstupuje každý z bloků jen jednou za čtyři roky.

Na jihu Čech vedra zvýšila spotřebu vody, vodárenskou soustavu to ale neohrožuje

19.07.2017 12:15Za květen a červen zákazníci z Vodárenské soustavy jižní Čechy odebrali oproti průměrným stavům o 200 tisíc m3 vody víc. Je znát, že s vedry stoupla spotřeba pitné vody. Projevilo se zřejmě i zalévání zahrad nebo napouštění bazénů. Díky zásobení vodou z vodárenské soustavy ale lidé nenarážejí na žádná omezení.

Obyvatelé Budějovic o teplou vodu nepřijdou ani při odstávce teplárny

18.07.2017 15:03Obyvatelé Českých Budějovic o teplou vodu nepřijdou ani při pravidelné letní odstávce výrobních zařízení Teplárny České Budějovice v Novohradské ulici, která slouží k revizi a technické údržbě. Letos odstávka začne v pátek 21. července večer a skončí v úterý 25. července dopoledne.

Teplé počasí a turistický ruch zvyšují v Jihočeském kraji spotřebu pitné vody

18.07.2017 13:25Spotřeba pitné vody v Jihočeském kraji v létě vzrůstá o desítky procent, důvodem je dlouhotrvající horké počasí. Během letních dnů může být spotřeba vody v celých jižních Čechách až o dvě desítky procent vyšší než v zimě. Existují však i oblasti, kde odběr vody v létě vzrůstá i několikanásobně. Příkladem takového extrému je rekreační oblast kolem přehradní nádrže Lipno na Šumavě.

Desítky specialistů pracují na montáži reaktoru v Temelíně

15.07.2017 18:2024 hodin denně probíhají práce na reaktoru druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín. Experti zde sestavují reaktor, který už je naplněn palivem. Celkem 163 palivových souborů, z toho čtvrtinu nových, zavezli energetici do aktivní zóny koncem minulého týdne. "Jde o velmi náročnou práci, zahrnující stovky pracovních úkonů a velmi pečlivých kontrol. Ani při maximálním nasazení nesmíme nic uspěchat, všechno musíme mít ověřeno na sto procent," upřesňuje ředitel elektrárny Bohdan Zronek.

V Českých Budějovicích přibude další stovka bytů

11.07.2017 13:42V Českých Budějovicích přibude dalších 92 bytů ve dvou pětipatrových domech ve tvaru rozevřeného véčka se zelení uprostřed. Pro developerskou společnost Vltavapark je v lokalitě Luční jez staví společnost Swietelsky stavební. Práce začaly v květnu a skončí nejpozději v listopadu 2018. Pod objekty vzniknou dvě podzemní parkovací podlaží pro 103 aut a také 98 sklepních prostor.

Mezi kvalifikacemi temelínských hasičů je i řízení malých plavidel

11.07.2017 12:56Má přibližně pět metrů na délku, unese sedm pasažérů a je poháněn malou turbínou místo klasickým lodním šroubem. Tak vypadá nový zásahový člun, který v úterý na Hněvkovické přehradě slavnostně pokřtili hasiči z Jaderné elektrárny Temelín. Jméno Křtěnov přitom odkazuje k bývalé obci, na jejímž území nyní leží největší česká elektrárna.

V Temelíně začali zavážet palivo do reaktoru druhého bloku

08.07.2017 17:47V polovině tohoto týdne začali temelínští technici zavážet palivo do reaktoru druhého bloku. Manipulace s palivem jsou plánovány do konce týdne. Ukončení odstávky aktuálně vychází na polovinu srpna.

Provoz na Stezce řeky Vltavy se rozjíždí

22.06.2017 14:03Letošní letní sezóna se do historie cestovního ruchu na jihu Čech zapíše "zlatým písmem". Po více než šedesáti letech se na Vltavu pod Českými Budějovicemi vrátila lodní doprava, představující nové možnosti významného rozšíření turistické nabídky celého regionu. Uplynul pouhý měsíc od otevření plavební komory v Hněvkovicích a provoz na říční trase Stezky Vltavy se už rozjíždí.

Město se stane jediným vlastníkem Teplárny České Budějovice

21.06.2017 08:16Teplárna České Budějovice se stane stoprocentním majetkem Statutárního města České Budějovice. Rozhodla o tom včerejší valná hromada energetické společnosti. V ní město už vlastní 99,55 procenta akcií a využilo ustanovení zákona o obchodních korporacích o přechodu zbylých cenných papírů na hlavního akcionáře. Vytěsnění drobní vlastníci obdrží za každou akcii 3292 Kč, jak určil znalecký posudek Ústavu znalectví a oceňování Vysoké školy technické a ekonomické.

Světlé ležáky z Budvaru získaly dvě zlaté medaile v soutěži Monde Selection

20.06.2017 09:35V 56. ročníku celosvětové soutěže pro hodnocení kvality výrobků Monde Selection byly úspěšné dva ležáky z Budějovického Budvaru. Zlaté medaile od odborné poroty dostaly světlý ležák Budweiser Budvar a světlý ležák Pardál Echt. Soutěž, kterou organizuje belgický International Quality Institute, patří mezi největší na světě: letos bylo do soutěže přihlášeno 2965 produktů od 966 výrobců z 89 zemí. V kategorii piva bylo hodnoceno 326 vzorků z 98 pivovarů v 67 zemích.

Ze středy na čtvrtek propojí v Písku vodovodní řady

20.06.2017 07:25Na 800 metrů nového vodovodního řadu budou v noci ze středy na čtvrtek propojovat zaměstnanci společnosti ČEVAK a.s. ve spolupráci s dodavatelskými firmami na vodovodní síť města Písku. Potrubí o průměru 200 milimetrů se napojí na vodovodní řad s dvojnásobnou kapacitou, který patří mezi klíčové pro zásobování města pitnou vodou.