Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Písecko Prachaticko Strakonicko Táborsko

V Táboře zasadí 6. července Husovu lípu

03.07.2015 11:04V pondělí 6. července, v den státního svátku, bude v rámci připomínek 600. výročí upálení Mistra Jana Husa vysazena v zahradě Sboru Církve bratrské v Táboře nová Husova lípa. Na stejném místě byla Husova lípa zasazena již v dubnu 1915, avšak v následujících desetiletích strom zanikl a ztratilo se i povědomí o jeho existenci. Po sto letech tak bude památný strom obnoven jako symbol stále aktuálního odkazu kostnického mučedníka. Husitské muzeum v Táboře, iniciátor akce, tím současně přidá další bod na mapu památných míst spojených s Husovým životem, tradicí a úctou, která je vedle řady unikátních exponátů k vidění na výstavě Jan Hus 1415-2015 ve Staré táborské radnici.

Nejlepší český judista Krpálek se oženil na zámku v Bechyni

14.06.2015 07:12Na zámku v Bechyni v jižních Čechách se včera před polednem oženil nejlepší český judista a úřadující mistr světa Lukáš Krpálek. Za manželku si vzal Evu Kaderkovou, dceru prezidenta tenisového svazu Ivo Kaderky.

Do Tábora přivezou slavné Brožíkovo plátno Hus před koncilem Kostnickým

21.05.2015 13:02Do jihočeského Tábora putuje slavný obraz Václava Brožíka z roku 1883 s názvem Hus před koncilem Kostnickým. Rozměrné plátno přivezou na chystanou výstavu Jan Hus 1415/2015 z Národní galerie v Praze. Výstava bude přístupná veřejnosti od 6. 6. do 31. 10. 2015 v Husitském muzeu (v budově Staré táborské radnice).

Na Housův mlýn se o víkendu vrátí historičtí bojovníci

30.10.2014 09:21Táborský Housův mlýn bude o nastávajícím víkendu po roce opět hostit Festival historických bojovníků. V sobotu a neděli se do údolí Tismenického potoka již počtrnácté sjedou bojovníci, šermíři, gladiátoři, mušketýri, landsknechti, kejklíři, lučištníci, kavalíři i krásné dámy ze všech koutů republiky.

Happy jižní Čechy aneb klip z Jindřichova Hradce, Budějovic a Strakonic

06.10.2014 08:33Také do jižních Čech dorazil fenomén hitu Pharella Williamse Happy, jež si tisíce lidí na světě osvojili a natočili pro něj vlastní amatérské klipy. Na internetovém serveru YouTube jsou momentálně k vidění tři jihočeské vlaštovky: z Českých Budějovic, Jindřichova Hradce a Strakonic. Podívejte se na jejich videa:

Nesvadba zve na benefici pro Jihočechy postižené autismem

06.06.2014 13:27Rozšířit poskytované služby pro osoby s autismem a jejich rodiny v celém Jihočeském kraji chce organizace APLA (Asociace pomáhající lidem s autismem). Napomoci by jí k tomu mělo i benefiční představení Michala Nesvadby, které se uskuteční 17. června v Divadle Oskara Nedbala v Táboře.

Jižní Čechy posílají do finále Dívky Šumavy pětici krásek

21.04.2013 16:44První polovina finalistek 8. ročníku soutěže Dívka Šumavy je známa. Vybrala ji porota včele s Miss ČR 2003 Lucií Křížkovou v sobotu v Českých Budějovicích. Zajímavé je, že jen jediná dívka z pětice je z okresu tradičně spojovaného se Šumavou, další čtyři jsou z Českobudějovicka.

Německý poslanec objevil díky Čechům novou metodu výuky cizích jazyků

04.11.2011 14:36Jižní Čechy se mohou pochlubit první virtuální jazykovou školou v tuzemsku. Její prezentace metody výuky jazyků 3D e-learning překvapila a nadchla nejen učitele a univerzitní profesory na evropské konferenci učitelů poslední říjnový týden tohoto roku.

Modelingové agentury opět hledají jihočeské krásky

03.05.2011 16:16Jako každý rok i letos se před létem rozjíždějí kampaně modelingových a beauty agentur hledajících tváře pro česká i zahraniční mola. Kastingy se nevyhýbají ani jižním Čechám. Vedle dnes již tradiční soutěže Miss Šumava bojují o dívčí tváře i dvě další zavedené agentury.

Nová královna krásy neskrývala radost z toho, že je zase doma

25.03.2011 17:58Nejkrásnější dívka ČR, 18letá Jitka Nováčková z Českých Budějovic, se dnes konečně dočkala po své korunovaci z uplynulé soboty okamžiku, kdy zase spatřila své rodné město. Při setkání s českobudějovickým primátorem a novináři se svěřila, že se dostala i za učiteli a spolužáky do Gymnázia Jírovcova, z čehož měla velkou radost.

Adeptem na bestseller se stala povídka Poslední cesta Jiřího Drašara

23.03.2011 12:04Soutěž Hledá se autor bestselleru, kterou vyhlásilo nakladatelství Fragment, zná svého vítěze. Porota zvolila nejlepší povídkou Poslední cestu Jiřího Drašara. Do finální pětice se dostal také Den, kdy se Vidímová svlékla od Lucie Verrall, Kód Antonína Mazáče, Návrat Terezy Prasličkové a Prokletí Petra Doležala. Celkem autoři do soutěže přihlásili 423 povídek. Pětice vítězných děl vyjde knižně v prvním květnovém týdnu, oznámilo dnes nakladatelství.

Nejkrásnější dívkou ČR pro rok 2011 je Jitka Nováčková z Českých Budějovic

20.03.2011 11:51Nejkrásnější dívkou České republiky, Českou Miss 2011, se v sobotu v noci stala Jitka Nováčková z Českých Budějovic. Vybrali ji v přímém televizním přenosu TV Prima diváci prostřednictvím SMS zpráv ze 14 finalistek soutěže. Osmnáctiletá blondýnka bude reprezentovat ČR na světové soutěži Miss Universe. Titul Česká Miss 2011 World získala 18letá Denisa Domanská z Koryčan. Zvolila ji odborná porota a bude reprezentovat ČR na soutěži Miss World.

Další ročník soutěže Dívka Šumavy zná své finalistky

18.07.2010 08:00Další ročník soutěže Dívka Šumavy zná svých dvanáct kandidátek. Jihočešky mají letos ve finále převahu, zajímavostí jsou sestry - dvojčata z Vodňan, která se do finále probojovaly obě. Dívky z pošumavských okresů nyní čekají na hlasy veřejnosti a na podzim se utkají ve finále, které se uskuteční v Klatovech. Hlavní cenou je pobyt na slunné Floridě a originální korunka z pravých přírodních kamenů. Prohlédněte si finalistky v naší galerii:

Česká televize bude natáčet dokument na táborském popravišti, na Zvíkově pohádku

14.07.2010 20:04Bývalé táborské popraviště na Pražském sídlišti si vybrala Redakce aktuální publicistiky České televize pro natáčení další části dokumentu z cyklu Neznámí hrdinové - Pohnuté osudy. Informovala o tom dnes táborská radnice s tím, že štáb se na jih Čech chystá 19. července. Na místě dnešního památníku a přilehlého parku zastřelilo mezi 3. červnem a 3. červencem roku 1942 gestapo 156 lidí.