Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

Postup při sanaci zatopené studny

JIŽNÍ ČECHY - 04.06.2013 15:38


Krajská hygienická stanice v Českých Budějovicích dnes zveřejnila užitečný postup, jak po povodních sanovat postižené studně. Protože jich bylo podle dosavadních informací na jihu Čech zasaženo asi 130, mohou tyto informace být pro majitele klíčové. Přetiskujeme proto bez úprav.

Při postižení individuálního zdroje pitné vody (studny) je možné k jeho sanaci (vyčištění a znovuuvedení do použitelného stavu) přistoupit až tehdy, kdy to nejenom dovolí vnější podmínky (odpadnutí povodňové vlny, odstranění nánosů ad.), ale až dojde též k poklesu zvýšené hladiny spodních vod. Pokud nebyla studna povodní přímo zasažena, stačí provést revizi zdroje a okolí, provést jednorázovou "šokovou" dezinfekci a nechat provést rozbor vody. Pokud studna byla povodní zasažena, bývá většinou nutné provést kompletní sanaci.

Postup při sanaci studní:

KrokAkce
1.Odstraňujeme-li následky záplav, je možné s asanací začít až po opadnutí povodňové vlny a poklesu hladiny podzemních vod. Mechanicky očistíme vnější stěny studny a čerpací zařízení od nánosů bahna a nečistot a opravíme poškozené části vnějšího krytu studny. Důkladně opláchneme čistou vodou, nejlépe tlakovou.
2.Odstraníme zákrytovou desku a otevřeme studnu.
3.Instalujeme čerpací zařízení (kalové čerpadlo).
4.Pokud jde o silně znečištěnou studnu, např. zaplavenou bahnem, vyčerpáme celý objem vody.
5.Před vstupem do studny pomocí detektoru nebo svíčky zjistíme, zda ve studni nejsou jedovaté plyny - pokud ano, odstraníme je vývěvou nebo kompresorem. Při práci ve studni nutno dodržovat zásady bezpečnosti a hygieny práce (především používáme ochranné pomůcky).
6.Velmi důkladně (např. kartáčem) očistíme vnitřní stěny studny, čerpací zařízení a dno studny. Důkladně vše opláchneme čistou vodou a vodu opět úplně vyčerpáme. Veškerou vyčerpanou vodu v průběhu asanace odvádíme do odpadu nebo dostatečně daleko od studny po sklonu terénu, aby se zabránilo druhotnému znečištění vody ve studni asanované, ale i studních okolních. Není-li to možné nebo obsahuje-li voda vysokou koncentraci desinfekčního přípravku, je nutné ji odvézt do čistírny odpadních vod, aby nedošlo k poškození vegetace a půdního prostředí.
7.Omyjeme vnitřní stěny studny a čerpací zařízení koncentrovanějším roztokem dezinfekčního prostředku, který obsahuje chlor (chloramin 5 - 10 %, chlornan sodný 5 %, roztok chlorového vápna 10 %) v množství vyšším než je uvedeno na etiketách výrobků. Nutno pracovat v gumových rukavicích. Pokud chlorový roztok nestačí důkladně umýt stěny, lze použít i roztok mýdlový.
8.Vše opláchneme čistou vodou a vodu vyčerpáme.
9.Pokud nebyla studna záplavovou vodou přímo zasažena, odčerpáme vodu ze studny asi na 1 m výšky vodního sloupce. Přechlorujeme vodu dezinfekčním přípravkem (nejlépe na bázi chloru) a myjeme stěny zpětným proudem přechlorované vody. Úplně vyčerpáme vodu ze studny. Pozor: před vstupem do studny nutno postupovat podle odstavce 5.
10.Odstraníme znečištěný pokryv dna (štěrk, písek). Vytěžíme kal a bahno ze dna studny, odstraníme případné pevné součásti, pečlivě vyčistíme dno studny, včetně vtokových otvorů na dně studny.
11.Vyspravíme stěny studny podle druhu jejího zdiva - skruže, cihly, kameny. U skružených studní opravíme spárování mezi skružemi.
12.Provedeme konečné mytí stěn a dna studny, vodu vyčerpáme.
13.Provedeme pokryv dna nejlépe novým štěrkem nebo hrubozrnným pískem, v nouzi též možno vrátit důkladně propraný starý materiál.
14.Necháme studnu naplnit vodou a v případě, že je voda dále kalná, pokračujeme v čerpání až do vymezení zákalu.
15.Demontujeme čerpací zařízení (kalové čerpadlo) včetně přípojky elektrického proudu.
16.Přidáme prostředek pro dezinfekci pitné vody podle návodu na použití. U chlorových preparátů udržujeme obsah volného chloru na 0,5 - 1 mg/l. Je možno též použít k desinfekci prostředky na bázi koloidního stříbra (Sagen). Dezinfekční prostředek musí působit nejméně 24 hodin, v případě Sagenu 48 hodin. Po několika hodinách odpustíme trochu vody, a tím načerpáme vodu ze studny za účelem dezinfekce rozvodného potrubí.
17.Uzavřeme studnu zákrytovou deskou. Asanujeme a upravíme okolí studny.
18.Asi za 2 až 3 týdny necháme provést základní rozbor.

Poznámka:
Popsaný způsob je samozřejmě možné použít pouze u šachtových studní. U studní vrtaných je svépomocně možné maximálně studnu vyčerpat a dezinfikovat. Další práce je nutné přenechat odborné firmě, která má možnost vrt prohlédnout pomocí speciální televizní kamery.

das



Související zprávy

Na horní Otavě platí stupeň ohrožení, řeka by měla kulminovat

01.12.2015 08:47

Třeboň má nový systém varování před povodněmi, data budou přístupné na webu

01.09.2014 14:52

Jihočeši mají Protipovodňový manuál. Kritizuje stavby v záplavových územích

03.06.2014 17:16

ČR dostala z Fondu solidarity EU na povodňové škody více než 400 miliónů korun

13.03.2014 12:39

Jihočeský kraj rozdělí 1,1 milionu z povodňového konta 27 rodinám

21.10.2013 17:01

Povodeň způsobila na jihu Čech škody za 2 miliardy, když zasáhly 339 z 623 obcí

27.06.2013 13:00

Meteorologové zmírnili předpovědi pro jihočeské řeky, déšť bude ustávat

25.06.2013 16:26

Jihočeské řeky hlásí povodňové stavy, Nežárka a Lužnice zřejmě překročí stupeň ohrožení

25.06.2013 08:22

Nemocnice Písek očkovala občany ze zaplavené Putimi

24.06.2013 11:37

Českobudějovický park je opět přístupný, nezbytná je opatrnost

21.06.2013 13:23