Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Písecko Prachaticko Strakonicko Táborsko

► Galerie Průběh modernizace si prohlédla i předsedkyně SÚJB Dana Drábová. [Foto: Marek Sviták]

V Temelíně dokončili důležitou modernizaci

TEMELÍN - Včera 15:01 - Aktualizováno: Včera 15:01


Důležitou modernizaci dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín. Zvýšili bezpečnost zařízení, které reguluje tlak v reaktoru a celém jaderném okruhu. Práce trvaly dva měsíce a stejná úprava proběhne příští rok na prvním bloku. Za oba bloky vyjde modernizace na 80 miliónů korun.

Modernizace tzv. kompenzátoru objemu patřila k nejdůležitějším činnostem právě probíhající odstávky. Pracovalo na ní pět desítek lidí a situaci komplikovala horší přístupnost zařízení.

Výsledkem je úprava dvou důležitých ventilů, které chrání zařízení jaderného okruhu proti přetlakování. Nově bylo doplněno i potrubí pro odvod nezkondenzovatelných plynů. "Po technické stránce i z hlediska objemu prací byla modernizace velmi náročná, práce navíc komplikoval horší přístup k zařízení. Celá akce je klíčová z pohledu zvyšování bezpečnosti i zajištění životnosti a spolehlivosti," vysvětlil smysl modernizace Bohdan Zronek, ředitel divize Jaderná energetika a člen představenstva společnosti ČEZ.

Odstávka druhého temelínského bloku se dostává do závěrečné fáze. Palivo je v reaktoru vyměněno, jsou hotovy důležité modernizace a úpravy. O víkendu úspěšně proběhla tlaková zkouška v jaderné i nejaderné části. Připojení bloku je plánováno na první polovinu srpna. Od začátku roku vyrobil Temelín 8 957 030 MWh elektřiny.

arm