PRACHATICE - 16.08.2016 22:13
Lesní porosty na Prachaticku i přes zvýšené dešťové srážky z posledního období nadále trápí nedostatek vody. Situace nahrává škůdcům včetně toho nejobávanějšího: lýkožrouta smrkového. Podle Františka Štěrby z Městských lesů Prachatice jsou plošně oslabené porosty pro škůdce velkým lákadlem a zmenšují účinnost klasických obraných prostředků jako jsou lapáky a lapače.
K mělkokořenným smrkům se už přidávají i další dřeviny jako jedle a borovice, které jsou schopny si "sáhnout" pro vodu i do hlubších vrstev. "Suchem oslabené porosty jsou signálem k nástupu druhotných škůdců, převážně kůrovců. Zatímco v loňském roce převažoval lýkožrout vrcholkový, v letošním roce začíná gradovat výskyt nejobávanějšího kůrovce - lýkožrouta smrkového," uvedl Štěrba.
Městské lesy Prachatice od loňského podzimu zpracovávají pouze nahodilou těžbu (souše, kůrovec). Za toto období vzniklo již 5 hektarů holin, převážně na kamenitých vysýchavých svazích. Vytěženo bylo v letošním roce necelých 6 tisíc m3 soušového a kůrovcového dřeva. "Prognózy vědců nejsou příliš příznivé, očekávají ústup smrku v nižších a středních polohách, kde původně není smrk domovem," dodal Štěrba.
das