JIŽNÍ ČECHY - 24.05.2010 08:27 - Aktualizováno: 24.05.2010 10:01
Celkem 461 případů domácího násilí zaznamenali vloni policisté v Jihočeském kraji. V naprosté většině - 449 případech - byla obětí žena, ve 12 případech potom muž. Jen ve 21 případech policie však násilníka z bydliště vykázala, jak jí umožňuje zákon. Intenzita domácího násilí se přitom stupňuje, jak řekl Regionálním novinám mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura.
Statisticky nejvíce případů bylo vloni v na Českobudějovicku, následovalo Strakonicko, Jindřichohradecko a Táborsko. Policie je řeší ve spolupráci s Intervenčními centry a sociálními pracovníky. "Praxe je taková, že při oznámení případu a příjezdu hlídky Policie ČR na místo činu se policisté přesvědčí, zda-li došlo k naplnění alespoň dvou ze čtyřech znaků domácího násilí. Poté, pokud je osoba násilníka přítomna a jsou splněna pravidla institutu vykázání, sepíší policisté záznam o vykázání. Násilnou osobu řádně poučí, že se nesmí k obydlí přibližovat a poté ji vykážou. Vykázaná osoba musí odevzdat klíče od obydlí a na dobu deset dní se nesmí k obydlí (či k vymezenému objektu) přibližovat," vysvětlil Bajcura s tím, že neuposlechnutím se vykázaná osoba dopouští trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Policisté mají za povinnost provést kontrolu, zda-li nebyla tato povinnost ze strany násilné osoby porušena.
Podle Bajcury jsou mnohé formy domácího násilí ve společnosti tolerovány. "Mezi manželi, mezi druhy, mezi dětmi, mezi dětmi a rodiči, mezi dětmi a prarodiči. Velkou roli v těchto případech hraje sociální prostředí osob, místo kde žijí, jaké mají životní podmínky, finanční možnosti a také jací jsou to lidé," upozornil Bajcura s tím, že velkou roli hrají závislosti – na alkoholu, drogách a psychotropních látkách či na hracích automatech.
Domácí násilnosti mají několik forem, které se v nejzávažnějších případech prolínají, násilí je fyzické, psychické, materiální nebo i sexuální povahy, a to především mezi blízkými osobami. Společné mají především to, že se opakují, stupňují, role násilníka a oběti se nemění a děje se v naprosté většině případů za zavřenými dveřmi.
Podle Bajcury se týraná osoba za jednání, které v bytě skrytě probíhá, často stydí. "Proto je především na okolí poškozené osoby, aby zasáhlo, třeba jen tím, že informuje policii na lince 158," vyzval mluvčí.
das