Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

Hejtman píše pro Regionálnínoviny.cz

STRAKONICE - 21.01.2008 17:20


Hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník z ODS napsal svůj názor na vstup Česka do Schengenu (prostor pro volný pohyb osob a zboží - pozn. redakce) a polemiku k otevření dalších hraničních přechodů v Národním parku Šumava. Text zveřejňujeme v plném znění, bez úprav.

Železnou oponu nesmí nahradit opona zelená

Jižní Čechy přímo oplývají úchvatnými přírodními scenériemi, do kterých se opakovaně vydávají jak Jihočeši, tak i návštěvníci našeho kraje, aby zde prožili čas rekreace a aktivního odpočinku. Jsou však i místa, do nichž je vstup zakázán. Například první zóny šumavského národního parku s nejvyšší ochranou přírody zůstávají pro návštěvníky zcela uzavřeny.

Jejich nepřístupnost, která naplňuje smutkem mnohé milovníky zelené Šumavy, se na sklonku minulého roku stala téměř mezinárodním problémem.
Naše republika vstoupila 21. prosince 2007 do schengenského prostoru a česká hranice Bavorskem a Rakouskem, v letech komunismu svíraná železnou oponou, si konečně mohla volně vydechnout. Skončily kontroly na hraničních přechodech a my, podobně jako naši dávní předkové, můžeme hranici volně přecházet kde nás napadne.
Pro mou generaci, která většinu svého života prožila za dráty a toužebně vzhlížela ke Stifterovu pomníku, rýsujícímu se jako malá čárka nad Jezerní stěnou, se to zdá jako sen.
Hranice, kde mnoho lidí, pokoušejících se ji přejít na cestě za svobodou ztratilo svůj život kulkami pohraničníků, je volná. Jsem rád, že jsem se toho dožil.

Ale pozor, vyvstal i problém! Tam, kde státní hranice kopíruje hranici první zóny Národního parku Šumava nebo hranici takzvaného klidového území, narazí poutník, směřující z Bavorska do Čech po značené cestě, na tabuli s nápisem Vstup zakázán! Jeho cesta končí a se vrátit.

Kde je proboha schengenský protokol?
Že je to stav neudržitelný, potvrdil i premiér Topolánek při své loňské návštěvě Klatov. Řešení problému se ujala i Rada Národního parku Šumava v čele s jejím předsedou Janem Stráským a podařil se jí husarský kousek. Obratem zakreslila do mapy 24 míst, kudy zelenou oponu vedou historické cesty, z nichž některé by po dohodě se správou parku a vyznačení Klubem českých turistů mohly sloužit ukázněným turistům pro průchod do těch nejkrásnějších partií Šumavy. K tomuto přehledu se přihlásily obce na obou stranách hranice, jejich představitelé stvrdili podpisem společné dohody.

Měl jsem tu čest předat text návrhu spolu s mapou možných přechodových míst premiérům České republiky Mirkovi Topolánkovi a Bavorska Güntherovi Becksteinovi. Stalo tak ve Strážném při oslavě vstupu ČR do schengenského prostoru. Aktuální vývoj jednání Správou Národního parku Šumava nás opravňuje k naději, že takřka mezinárodní problém podaří zažehnat. Ze 14 navržených přechodů na jihočeské části hranice již správa parku připustila 10 a o dalších na hranici Plzeňského kraje jedná. Vše tedy nasvědčuje tomu, že společný požadavek obcí a krajů bude vyslyšen a že aspoň některé značené turistické cesty umožní volný průchod přes hranici i v těchto nejpřísněji chráněných územích.

Jan Zahradník, hejtman JČK



Související zprávy

Hejtman píše pro Regionálnínoviny.cz

21.01.2008 17:20