Útočník Kovář to na bráchu brankáře umí, Plzeň na jihu vyhrála

ČESKÉ BUDĚJOVICE - 04.01.2013 22:27 - Aktualizováno: 04.01.2013 22:28

V 36. kole Tipsport hokejové extraligy potvrdila Škoda Plzeň pozici lídra tabulky. Vyhrála jihu Čech a z Budvar arény si odvezla tři body za výhru 4:2. Nástup do utkání při tom měli lepší Jihočeši, po dvou brankách Milana Michálka vedli rychle 2:0, ale pak začal úřadovat Jan Kovář, který byl na ledě k nezastavení. Vstřelil dva góly a hodně se podílel na zasloužené výhře Západočechů.

HC Mountfield České Budějovice - HC Škoda Plzeň 2:4 (2:1, 0:2, 0:1)

Do utkání vlétli Jihočeši jako uragán. Už po jedné minutě udeřila jejich elitní formace. Frühauf zavezl puk za plzeňskou branku a odtud našel přesně před branku najíždějícího Michálka, který nedal Svobodovi šanci a otevřel skóre. V 5. minutě usedl na trestnou lavici Frolo a domácí přesilovku využili, a to velmi kuriozním způsobem. Gólman Svoboda si vyjel za branku pro nahazovaný kotouč, jenže ten se v rohu odrazil od mantinelu před opuštěnou branku, kde volný Michálek snadno zavěsil. Vzápětí mohl zvýšit Suja, ale sám před Svobodou puk trefil špatně. Na druhé straně se rozjel k sólu Gulaš, Jakub Kovář byl však pozorný. Hosté se ale snížení dočkali, v 17. minutě neudržel Kovář střelu Gulaše a puk do sítě dorazil Vlasák. Poté přišly dva úžasné zákroky domácího brankáře vyrážečkou. Nejdříve se vytáhl proti pokusu svého bratra v plzeňském dresu Jana, v poslední minutě pak proti bývalému spoluhráči Pletkovi.

V druhé části se role týmů úplně otočily. Plzeň dostala domácí pod tlak a byla jasně lepší. Ve 24. minutě ujížděl Jan Kovář, byl faulován a rozhodčí nařídil trestné střílení. A Jan svého bratra, i když s trochou štěstí, obrazně řečeno "vykoupal". Po blafáku mezi nohy strážce jihočeské svatyně srovnal skóre. Pak měl Mountfield při přesilovce několik šancí, jenže Michálek a po něm Dej neuspěli. V oslabení pak ujela dvojice Šimánek - Kotalík a mnoho nechybělo, aby druhý jmenovaný poslal domácí opět do vedení. To na svou stranu převážili hosté. Od mantinelu nahozený puk před brankou tečoval, ani nevěděl jak, Jan Kovář a podruhé tak překonal svého sourozence. Štěstí měl na druhé straně brankář Svoboda, když mu vypadla z lapačky Šimánkova střela švihem a puk se odkutálel těsně vedle pravé tyčky.

Jako ostatní diváci, i Radek Dvořák, který se na jihu Čech připravuje na svůj vstup do sezony a utkání sledoval na novinářské tribuně, možná věřil v další obrat, tentokráte ze strany Jihočechů. Ten se ale nekonal. Hattrick měl na hokejce Michálek, Svoboda pravý beton vymrštil bleskurychle. Deset minut před koncem bouchly saze v duši Prospalově. Na střídačce rozštípal vzteky hokejku a část mrštil na led. Vyfasoval desetiminutový osobní trest za nesportovní chování, na pokyn rozhodčích, aby se odebral na trestnou lavici nereagoval a odešel do šatny… Zdravě se pak naštvali jeho spoluhráči a Dejova střela zasvištěla těsně vedle pravé tyče. V 56. minutě byl zmar domácích dokončen. Bývalý hráč Mountfieldu Kašpařík zblízka dostal puk do sítě a definitivně poslal Jihočechy do kolen. Snížit mohl Květoň, sám ze strany však na Svobodu nevyzrál.

Třetiny: 2:1, 0:2, 0:1 Branky a nahrávky: 2. Michálek (Frühauf, Vráblík), 6. Michálek (Dej, Vráblík) - 17. Vlasák (Gulaš, Straka), 24. Jan Kovář (pen.), 34. Jan Kovář (Lev, Dvořák), 56. Kašpařík (Dvořák, Johnson). Rozhodčí: Pešina, Minář - Bláha, Kostka . Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. Diváků: 5205.

HC Mountfield: Jakub Kovář - Ptáček, Jank, Frühauf, Vráblík, Kolarz, Vydarený, Prokop - Dej, Mertl, Suja - M. Michálek, Kotalík, Prospal - Šimánek, Langhammer, L. Květoň - Červený, Kohn, Knotek - Rousek.

HC ŠKODA Plzeň: A. Svoboda - Jiří Hanzlík, Jeřábek, Marušák, St. Pierre, Mozík, Frolo, Dan Růžička - Gulaš, M. Straka, Vlasák - Kratěna, Jan Kovář, Pletka - Balej, Kašpařík, Johnson - Havlíček, Lev, Dvořák - Petruška.

Ostatní výsledky 36. kola: Liberec - Pardubice 1:4, Sparta Praha - Litvínov 6:3, Kladno - Slavia Praha 0:2, Třinec - Zlín 3:2, Chomutov - K. Vary 3:1, Brno - Vítkovice 3:2 po samostatných nájezdech.