► Galerie Domácí hokejisté nastoupili v retro dresech žluté barvy a vyhráli. [Foto: Arnošt Máče]

V retro dresech Motoru porazili hokejisté Litvínov

ČESKÉ BUDĚJOVICE - 18.01.2013 21:06 - Aktualizováno: 19.01.2013 09:31

V důležitém utkání 41. kola Tipsport extraligy porazily včera České Budějovice Litvínov a poprvé v novém roce se radovaly z plného bodového zisku.

HC Mountfield České Budějovice - Verva Litvínov 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Samotnému zápasu předcházela slavnostní chvíle. Hokejové legendě, obránci Františkovi Vacovskému, mistrovi světa z roku 1949, který pamatuje jediný českobudějovický titul ze sezony 1950-1951, byl pod strop Budvar arény vyvěšen dres s číslem 7, ve kterém vyhrál právě tehdejší československý titul. Dojatému Vacovskému tleskala hala ve stoje.

Domácí nastoupili ve speciálních žlutých retro dresech s červeným nápisem Motor na prsou, a to u příležitosti 85 let od založení klubu. Po úvodních nemastných neslaných minutách udeřilo přesně v čase 8.00. Jihočeši šli do rychlého protiútoku dva na jednoho, Suja nádherně přihrál Šimánkovi a domácí kapitán nezaváhal. Vzápětí usedl na trestnou lavici Kohn, ovšem 15 vteřin nato i hostující Černý. Při hře 4 na 4 se před Stříteckým otevřela domácí branka, ovšem dlouho se střelou váhal a Kovář se stačil přemístit a zachránit. Při krátké osmivteřinové přesilovce mohl opět zvýšit Šimánek, jeho teč ale pouze orazítkovala levou tyčku. Ve 14. minutě byl při přesilovce faulován v úniku Dej a rozhodčí nařídil trestné střílení. To však Dej překombinoval a Francouz jeho pokus o bekhendový blafák zlikvidoval. Dvě vteřiny před sirénou se před branku dostal Langhammer, ale minul.

Hned v první minutě druhé části chyboval Vydarený a Hübl trefil pravou tyč Kovářovo branky! O něco později špatně rozehrál Ptáček, ale i tentokrát byl Kovář připraven. Následovala domácí přesilovka, hrubku vyrobil opět Ptáček a Černý najížděl sám na českobudějovického gólmana. Branku však vůbec netrefil, mířil nad. Jihočeši přesilovky zkrátka neumí, nevyužili ani další a pak sami pykali. Na trestné lavici seděli Ptáček a Jank a Litvínov tuto příležitost potrestal. Po dlouhém závaru Kolarz nešťastně zastavil puk před Kovářem a Majdan ho do branky doslova dotlačil - 1:1. V 37. minutě se po dlouhé době dostali domácí před Francouze, který proti pokusu Deje předvedl skvělý zákrok lapačkou. V závěru třetiny byl vyloučen Kolarz, takže do třetí třetiny šli hosté v početní výhodě.

I díky tomu měl Litvínov výraznou převahu, ale gólově se neprosadil. Ze sevření se domácí dostali až v momentě vyloučení Posmyka, který za úder do oblasti hlavy a krku vyfasoval 2+10 minut. A byl to rozhodující okamžik utkání. Početní výhodu hrál „Motor“ špatně, ale paradoxně v ní šel přece jen do vedení, když se šest vteřin před jejím uplynutím bombou trefil od modré čáry Ptáček. Minutu a půl před koncem sáhli Severočeši ke hře bez brankáře, do jejich prázdné brány pečetil Květoň.

Třetiny: 1:0, 0:1, 2:0 Branky a nahrávky: 8. Šimánek (Suja), 48. Ptáček (Dej, Vydarený), 60. Květoň (Langhammer) - 36. Majdan (Lukeš). Rozhodčí: Homola, Husička - Jindra, Skopal. Vyloučení: 4:6, navíc Posmyk (LIT) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 4012.

HC Mountfield: Kovář - Ptáček, Jank, Frühauf, Vydarený, Kolarz, Vráblík, Dietz - Suja, Mertl, Šimánek - Kotalík, Škoda, Kohn - Dej, Langhammer, Květoň - Červený, Knotek, Švihálek.

Verva Litvínov: Francouz - Kousalík, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Brejčák, Posmyk, Jareš - Majdan, Hübl, Lukeš - Martynek, Piroš, Ručinský - Černý, Rapáč, Pšurný - Baláž, Smolka, Kubinčák.

Ostatní výsledky: Třinec - K. Vary 3:2, Chomutov - Pardubice 4:3, Zlín - Vítkovice 5:3, Plzeň - Slavia Praha 2:4, Sparta Praha - Liberec 8:1, Kladno - Brno 2:1.