Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

Českobudějovická ortopedie zavedla jako první v ČR novou vyšetřovací metodu

ČESKÉ BUDĚJOVICE - 04.06.2014 14:07


Českobudějovická ortopedie začala jako první v České republice používat úplně novou vyšetřovací metodu, která je jednak mimořádně šetrná a citlivá k pacientovi a současně lékařům pomáhá rychle odhalit možné komplikace po operacích totálních náhrad kloubů. "Lékaři tak mohou včas zareagovat a okamžitě zahájit postupy, které problémy, například infekce endoprotézy, správně začnou řešit. Pro člověka s novým umělým kloubem to znamená maximální snížení rizika nepřesné diagnózy," uvedl David Musil z Ortopedického oddělení Nemocnice České Budějovice.

Podle něj jde o světovou novinku, kterou zatím prezentovala jen dvě odborná pracoviště na světě - Endo - Klinik z německého Hamburku a univerzita v americké Filadelfii, jako diagnostickou metodu včasného odhalení infekce endoprotéz kyčelního nebo kolenního kloubu. "V současné době jsme jediní v tuzemsku, kteří tuto metodu ve spolupráci s odděleními biochemie a imunologie, zavedli," řekl Musil.

Prakticky každá totální endoprotéza, která bolí, může být infikována, přičemž příznaky těchto komplikací jsou velmi mírné a infekce se tak v mnoha případech diagnostikují obtížně. "Vyšetření se provádí tak, že do kloubu k endoprotéze vpíchneme punkci, odsajeme tekutinu, která tam bývá přítomna, a pošleme ji na různá vyšetření. Jako nejcitlivější a nejperspektivnější se nyní jeví vyšetření alfa - defensinu, což je látka, kterou produkují bílé krvinky. Jejich zvýšená přítomnost ukazuje na to, že je velmi pravděpodobná přítomnost bakterií a tedy infekce v kloubu," nastínil detaily Musil. To podle něj lékařům umožní včas zvolit vhodnou strategii léčby. Pokud kloubní náhrada bolí a není infikovaná je totiž postup léčby úplně jiný, než když bolí a infikovaná je. To je klíčové pro pacienta i lékaře.

Pokud se prokáže přítomnost infekce endoprotézy, lékař okamžitě zvolí nejvhodnější způsob terapie. Rovnou a cíleně může pak při operaci, která je ve většině případů nezbytná, použít správná antibiotika. To má kromě výhod rychlejší léčby významný přínos také ekonomický, protože reoperace infikovaných kloubních náhrad patří mezi nejnákladnější. "Jeden správně zvolený postup ušetří finanční prostředky k používání této diagnostické metody na celý rok," zdůraznil Musil.

Výzkum této problematiky podle něj nadále pokračuje, ale dosavadní výsledky potvrzují účinnost a výhody této metody. Včasná diagnóza infekce endoprotézy zásadně ovlivňuje způsob a průběh pooperační léčby, dodal.

arm



Související zprávy

Letecká záchranná služba se po 4 letech vrátila zpět na základnu do Plané

02.01.2021 09:46

Nemocnicí roku je v ČR ta českobudějovická

24.11.2020 19:28

Hygienikům pomáhají v trasování hasiči

11.10.2020 10:26

Na jihu Čech řeší hygienici kromě covidu také žloutenku

10.10.2020 09:25

Českobudějovičtí lékaři provedli unikátní operaci

29.09.2020 19:07

Nemocnice České Budějovice žádá veřejnost o omezení návštěv

19.09.2020 09:58

Nemocnice má novou přetlakovou komoru

14.09.2020 18:53

Nemocnice České Budějovice přesouvá odběrné místo k vyšetření na koronavirovou infekci

08.09.2020 17:52

Luwex dodá českobudějovické nemocnici vzduchotechniku za desítky milionů

22.08.2020 16:24

Českobudějovická nemocnice přestavila pavilon interny

11.07.2020 11:23