Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

V Českých Budějovicích je nejlepší nemocnice

ČESKÉ BUDĚJOVICE - 26.11.2015 14:37


Nemocnice České Budějovice, a. s., je nejlepší nemocnicí v České republice. Vyplývá to z výsledků celostátní soutěže Nemocnice ČR 2015, kterou už desátým rokem pořádá nezisková organizace HealthCare Institut. Českobudějovická nemocnice se umístila na prvním místě v kategorii "Absolutní vítěz" a zároveň v kategorii "Finanční zdraví". V kategorii "Absolutní vítěz" se hned na druhém místě umístila Nemocnice Prachatice, a. s. Bodovaly ale i další jihočeské nemocnice.

V kategorii spokojenost zaměstnanců mezi nefakultními nemocnicemi zvítězila Nemocnice Prachatice, a. s. V kategorii "Finanční zdraví" patří druhé místo mezi krajskými zařízeními Nemocnici Český Krumlov, a. s.

"Pravidelně, a to nejen v soutěžích, ale zejména v reálném životě, se ukazuje, že jihočeské zdravotnictví může být vzorem pro celou republiku. Jihočeské nemocnice nepřetržitě zlepšují zdravotní péči, modernizují vybavení, zdokonalují služby pro pacienty. Zisk dále reinvestují zpět do svého rozvoje. Jedná se o výsledek skvělé práce vedení těchto zařízení i všech zaměstnanců," uvedl na dnešní tiskové konferenci jihočeský hejtman Jiří Zimola.

"To, že jsme uspěli jako absolutní vítěz i v kategorii finanční zdraví, svědčí o dobře nastaveném systému hospodaření a také o skvělé práci našich zaměstnanců, za což jim děkuji. Dobrých ekonomických výsledků navíc dosahujeme i při investování do zkvalitňování medicínské péče. Každoročně modernizujeme zdravotnické vybavení. Letos jde například o lineární urychlovač, magnetickou rezonanci, několik rentgenových přístrojů a další. Nejvýznamnější stavební investicí je v tomto roce otevření nové porodnice a neonatologického oddělení," sdělil předseda představenstva Nemocnice České Budějovice, a. s., Břetislav Shon. Českobudějovická nemocnice oproti loňskému roku také nejvíce poskočila v umístění, takže zároveň získala titul "Skokan roku 2015".

"Toto ocenění patří celému personálu nemocnice. Jsme rádi, že se nám tu zejména během posledních pěti let podařilo vytvořit tým pracovníků, který funguje. Chuť zaměstnanců se zlepšovat a posouvat nemocnici kupředu se snažíme podporovat různými akcemi, například uspořádáním celostátní soutěže Medik roku nebo nedávnou volbou jihočeské sestřičky. Spokojenost zaměstnanců také upevnilo budování firemní mateřské školy a odměnou ze strany vedení jím bylo zvýšení mez průměrně o pět procent, k němuž jsme přistoupili už nyní, přestože je doporučeno až v lednu příštího roku," řekl Michal Čarvaš, ředitel prachatické nemocnice, která je druhá nejlepší v republice a má nejspokojenější zaměstnance.

V pořadí už 10. ročník celostátní soutěže "Nemocnice ČR 2014" byl zahájen letos na jaře. Projekt je postaven na celostátním sledování spokojenosti a bezpečnosti pacientů nemocnic a také na sledování spokojenosti a bezpečnosti zaměstnanců nemocnic. Hodnotí se přitom finanční zdraví, spokojenost hospitalizovaných pacientů, spokojenost ambulantních pacientů a spokojenost zaměstnanců. Průzkum se letos prováděl ve 156 nemocnicích s akutními lůžky.

Jihočeské nemocnice, vlastněné Jihočeským krajem jako jediným akcionářem, bodují v celostátní soutěži s názvem Nemocnice ČR pravidelně. Například vloni se v kategorii finančního zdraví na prvním místě umístila Nemocnice České Budějovice, a. s., v téže kategorii na druhém místě Nemocnice Český Krumlov, a. s., a do první desítky se dostala ještě Nemocnice Prachatice, a. s., která skončila na šestém místě. Vloni bodovala i Nemocnice Písek, a. s., a to v kategorii "Absolutní vítěz", kde skončila na 2. místě.

NEMOCNICE V JIHOČESKÉM KRAJI

V současné době vlastní JčK osm nemocnic, všechny jsou akciovými společnostmi
Nemocnice České Budějovice, Český Krumlov, Dačice, Jindřichův Hradec, Písek, Prachatice, Strakonice a Tábor - mají vlastní právní subjektivitu a zabezpečují poskytování zdravotnických služeb v jihočeském regionu. Jejich jediným akcionářem je Jihočeský kraj.

Tato síť jihočeských nemocnic zajišťuje základní, specializovanou a i vysoce specializovanou péči prakticky ve všech medicínských oborech. Nemocnice poskytují ambulantní i lůžkové, diagnostické a léčebně preventivní služby. Páteřní nemocnicí celého systému jihočeských nemocnic je Nemocnice České Budějovice, jako centrum vysoce specializované medicínské péče v regionu.

Ročně je v nemocnicích stoprocentně vlastněných Jihočeským krajem hospitalizováno více než 130 tisíc pacientů. Lékaři zde provedou více než 60 tisíc operačních zákroků a více než 1,5 miliónů ambulantních vyšetření a léčebných výkonů.

Loni se zde narodilo 6346 dětí.

Nemocnice mají průměrně celkem 6200 zaměstnanců a jsou tedy největším zaměstnavatelem v Jihočeském kraji.

HOSPODAŘENÍ:
Navzdory problémům s financováním českého zdravotnictví hospodaří dlouhodobě všechny jihočeské nemocnice v zásadě vyrovnaně s mírným ziskem. Vytvořený zisk je pak reinvestován zpět do rozvoje jednotlivých zdravotnických zařízení.

Hospodaření v loňském roce (2014): Všech osm nemocnic zřizovaných Jihočeským krajem loni hospodařilo beze ztrát a jejich celkový zisk dosáhl 113,471 miliónu korun. To bylo o 76,465 miliónu korun více, než v roce 2013. Celkové výnosy (obrat) jihočeských nemocnic v loňském roce překročily 6,717 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o přibližně 348 miliónů korun.

Hospodářský výsledek jihočeských nemocnic za rok 2014 po zdanění:
Nemocnice Hosp. výsledek po zdanění v tis. Kč
Nemocnice České Budějovice, a.s. 106 035
Nemocnice Český Krumlov, a.s. 838
Nemocnice Dačice, a.s. 45
Nemocnice Jindřichův Hradec, a.s. 790
Nemocnice Písek, a.s. 2 433
Nemocnice Prachatice, a.s. 886
Nemocnice Strakonice, a.s. 1 156
Nemocnice Tábor, a.s. 1 288
Celkem 113 471

INVESTICE

V posledních sedmi letech (2008 - 2014) nemocnice investovaly do svého rozvoje celkem více než 4,4 miliardy korun. V letošním roce představují investice nemocnic další více než miliardu korun. Celkem tedy v letech 2008 - 2015 přibližně 5,4 miliardy korun. Tyto investiční zdroje byly kryty z vlastních zdrojů nemocnic, částečně z rozpočtu kraje a v hlavní míře pak z dotací Evropské unie.

Loňské celkové investice jihočeských nemocnic přesáhly 800 miliónů korun.
Investice směřovaly jak do modernizace a výstavby budov či do zkvalitňování komfortu pobytu pacientů v nemocnicích, tak především také do modernizace a nákupu nového přístrojového medicínského vybavení a do nových technologií. Poměr obou skupin investic se pohybuje zhruba 1 : 1.

Z loni zahájených, pokračujících, nebo dokončených investic lze jmenovat například dokončení výstavby nového Perinatologického centra v českobudějovické nemocnici za 210 miliónů korun, dokončení rekonstrukce západního křídla pavilonu chirurgických oborů v táborské nemocnici za přibližně 44 miliónů korun, dokončení dvouleté výstavby nového centrálního pavilónu D (188 mil. Kč), otevření nového urgentního příjmu (9 mil. Kč), otevření nové jednotky následné intenzivní péče (14 mil.kč) a dokončení rekonstrukce pavilónu C za 32 miliónů korun, vše v jindřichohradecké nemocnici.

Příklady investic v předchozích sedmi letech (2008 - 2014):

NEMOCNICE ČESKÉ BUDĚJOVICE, a.s.:
Největší investice, více než 1,5 miliardy korun směřovaly do českobudějovické nemocnice. Ta je centrem vysoce specializované medicínské péče v regionu - kardiocentrum, traumacentrum, onkocentrum, perinatologické centrum, onkogynekologické centrum a další pracoviště. Na modernizaci budovy a technického vybavení traumacentra šlo přibližně 180 miliónů korun. Dalších přibližně 80 miliónů korun směřovalo do vybudování nového katetrizačního traktu Kardiocentra v pavilonu C. Zhruba 85 procent všech prostředků bylo hrazeno z evropských dotačních zdrojů. Do modernizace technologického vybavení laboratoří investovala českobudějovická nemocnice 50 miliónů korun, přičemž přibližně 90 procent této částky pokryla evropská dotace. 83 miliónů korun čerpalo v rámci Regionálního operačního programu (ROP) také Centrum komplexní onkologické péče Nemocnice České Budějovice na modernizaci svého přístrojového vybavení. 300 miliónů korun znamenala investice do výstavby nového Dětského pavilonu.

Ostatní nemocnice: údaje pouze v letech 2008 - 2014
Vedle už zmíněné českobudějovické nemocnice dosáhly mezi roky 2008 a 2012 investice do nemocnice v Českém Krumlově 203miliónu korun, Dačice 32miliónu korun, Jindřichův Hradec 480 miliónu korun, Písek 371 miliónu korun, Prachatice 162 miliónu korun, Strakonice 533 miliónu korun a Tábor 787 miliónu korun.

arm



Související zprávy

Jihočeské nemocnice skončily opět na předních místech celostátní soutěže

01.12.2016 14:04

Nejlepší jihočeské zdravotní sestřičky studují na univerzitě

08.10.2016 14:02

Čeští medici uvažují o práci v jihočeských nemocnicích

05.06.2016 11:33

Jihočeské nemocnice se letos zmodernizují za 678 milionů korun

10.05.2016 09:52

Návštěvy mohou za pacienty i v jindřichohradecké nemocnici

18.03.2016 12:44

Českobudějovická a strakonická nemocnice od soboty povolí návštěvy

17.03.2016 13:37

V jihočeských nemocnicích vyšetří zájemcům ledviny

05.03.2016 10:35

V Českých Budějovicích je nejlepší nemocnice

26.11.2015 14:37

JČK: Jihočeské nemocnice loni hospodařily se ziskem 113,5 miliónu korun

29.06.2015 13:26

Dvacet šest dětí ze školy v přírodě na Písecku skončilo v nemocnici

05.06.2015 06:02