Mountfield má po sezoně, do čtvrtfinále play off jdou Vítkovice

ČESKÉ BUDĚJOVICE - 08.03.2013 07:48 - Aktualizováno: 08.03.2013 07:49

Čas 113:51. V tu chvíli se včera večer okolo čtvrt na jedenáct zastavila srdce všech fanoušků hokejistů českobudějovického Mountfieldu. V ten okamžik totiž v Budvar aréně vítkovický útočník Húževka rozhodl o tom, že do čtvrtfinále play off proti Zlínu postoupili Moravané. V nejdelším utkání v historii nejvyšší domácí soutěže se totiž rozhodlo až ve třetím dvacetiminutovém prodloužení a pro Jihočechy to bylo velmi kruté, neboť v rozhodujícím pátém zápase předkola play off byli lepší a měli plno šancí utkání rozhodnout ve vlastní prospěch.

HC Mountfield České Budějovice - HC Vítkovice Steel 2:3 (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0, 0:0, 0:1), konečný stav série: 2:3.

Kdo očekával od úvodního buly bitvu o každý centimetr ledu, měl pravdu. Nikdo nedal nikomu nic zadarmo, oba týmy do toho šly naplno. Ve 3. minutě byl vyloučen Strapáč, ale domácí si v přesilovce vypracovali pouze jednu vážnější šanci, kdy Ptáčkovu střelu dorážel Langhammer, ale Šindelář kryl. V 6. minutě už ale domácí jásali. Červeného pokus se odrazil od zadního mantinelu ke Švihálkovi, který puk o Šindeláře poslal do branky. Mezi 10. a 11. minutou Vítkovice domácí sevřely do pořádných kleští a bylo to důrazné varování. V polovině 12. minuty bylo totiž vyrovnáno. Strapáč vystřelil od mantinelu, Kovář měl zakrytý výhled a puk vůbec neviděl. Hosté ožili a Kovář musel vytáhnout parádní zákrok betonem na ledě, aby zabránil druhé gólové pohromě. Moravané pak měli také výhodu přesilové hry při vyloučení Podlešáka, ale nic z toho nebylo.

Úporný boj pokračoval i po přestávce. Hned v 21. minutě Svačina vystrašil Kováře střelou švihem na vyrážečku, ten si ale na puk sáhl. V 25. minutě byl před Kovářem sám Húževka, ale neprostřelil ho. V čase 27:10 zazvonila za Kovářem tyčka po Strapáčově střele. O minutu později šli do vedení zase domácí. Červený zachytil rukou na útočné modré puk ve vzduchu, vystřelil a vyražený kotouč vrátil za Šindeláře opět Švihálek. Poté hráli Jihočeši přesilovku 4 na 3, Kotalík zlomil hůl a úplně nesmyslně ji zahodil, takže vyfasoval dvě minuty. Nepochopitelný zkrat přišel domácí draho, protože v následném krátkém oslabení inkasovali. Roman našel před branku najíždějícího Káňu a ten nezaváhal. Vítkovičtí pak dvakrát špatně střídali a za příliš mnoho hráčů na ledě šel jejich hráč na trestnou lavici. První přesilovka byla ale ze strany Mountfieldu tragická, druhou přerušila přestávka.

V pokračující přesilovce velká šance Jihočechů, Podlešák tečoval Frühaufovu střelu, ale Šindelář hosty podržel. Gól nepadl ani v následujících přesilovkách na jedné i druhé straně, takže na řadu přišlo prodloužení, do kterého šli domácí opět o jednoho muže navíc, protože půl minuty před koncem základní hrací doby byl vyloučen Káňa.

V prvním dvacetiminutovém prodloužení měli Jihočeši více ze hry, k tomu jednu přesilovku jeden a půl minuty a dvě dvouminutové, ale branku ne a ne vstřelit. Naopak mohli inkasovat, když v 64. minutě jeli tři Vítkovičtí na dva obránce a Kovář měl co dělat s Hunovo střelou. A protože se muselo rozhodnout "náhlou smrtí", následovalo další dvacetiminutové prodloužení.

Ale ani to nerozhodlo, a to měli hráči v nohou už 100 minut! Takže třetí dvacetiminutové prodloužení... V něm už přišlo na začátku zmíněné rozuzlení. Slovenský hokejista v barvách Vítkovic Húževka využil nepovedeného střídání domácích, pronikl do rozhozené obrany a z mezikruží trefil horní růžek branky Jakuba Kováře. Rozhodl tak o postupu Vítkovic na úkor Českých Budějovic v nejdelším zápase v dějinách domácí nejvyšší soutěže.

Třetiny: 1:1, 1:1, 0:0 - 0:1 Branky a nahrávky: 6. Švihálek (Červený, Škoda), 29. Švihálek (Červený) - 12. Strapáč (Stehlík, Hruška), 32. Káňa (Roman, Svačina), 114. Húževka (Svačina). Rozhodčí: Šindler, Hodek - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 5:9 Využití: 0:1 V oslabení: 0:0 Diváci: 5306 Střely na branku: 86:57.

HC Mountfield: Kovář - Ptáček, Harant, Frühauf, Vydarený, Vráblík, Jank, Plášil - Suja, Mertl, Podlešák - Dej, Kotalík, Šimánek - Knotek, Langhammer, Květoň - Švihálek, Červený, Škoda - Luňák.

HC Vítkovice Steel: Šindelář - R. Stehlík, Barinka, Sloboda, Voráček, L. Kovář, Rehák, Kudělka - J. Káňa, Burger, Szturc - Huna, Roman, Svačina - Strapáč, R. Hruška, Húževka - Šedivý, Kolouch, Bartánus.

Také druhé série předkola play off se rozhodovala včera, Kladno v pátém zápase porazilo Pardubice na vlastním ledě 1:0 a ve čtvrtfinále změří síly s pražskou Slavií.