Na jihu Čech Brno bylo lepší, za bod může být Dynamo rádo, je však už poslední

ČESKÉ BUDĚJOVICE - 15.03.2013 21:03 - Aktualizováno: 17.03.2013 21:48

Ve 20. kole Gambrinus ligy v pátek České Budějovice remizovaly s Brnem a stále čekají na první jarní výhru. Podle obrazu hry však mohou být Jihočeši rádi i za ten bod, protože Zbrojovka byla lepší a vytvořila si gólových šancí snad na tři zápasy. Její kapitán Švancara jako vrchol zmaru neproměnil v 70. minutě penaltu.

Dynamo České Budějovice - Zbrojovka Brno 1:1 (1:0)

Jako první se zapotil domácí brankář Daněk, který musel vyrážet střelu Mezlíka. Zbrojovka byla hodně nebezpečná po rohových kopech. Nejprve Pernicovu ránu z hranice vápna zblokoval Mkoyan, poté centroval Zavadil a Brabec z malého vápna hlavičkoval mimo.

V mrazivém počasí a sněhových přeháňkách měli v první půli šance i Jihočeši. Ve 22. minutě po odkopu Lengyela běžel sám na gólmana Hora, ale tísněn vystřelil pouze slabě a Petr nohou vyrazil. Šance se pak na Střeleckém ostrově přelévaly ze strany na stranu. Brno připravilo další nebezpečný roh, míč prodlužoval Pašek a opět Brabcovi chyběly na zadní tyči centimetry. I roh Jihočechů přinesl vzruch ve vápně, ale Táborský po Černého nabídce branku o metr přestřelil.
Po půlhodině šlo do vedení Dynamo. Centr Černého ze strany přizvedl Javorek a důraz Táborského v souboji s brankářem Petrem dokonal doklepnutím do branky Mkoyan. Ve 40. minutě mohli domácí navýšit své vedení, dlouhým odkopem našel Daněk rozběhlého Řezníčka, jenž se ze strany řítil sám na Petra, ale branku hrozivě přestřelil. Vzápětí mohlo být srovnáno. Zavadil si naběhl do vápna na centr z levé strany a hlavou poslal míč do břevna. A když Táborský nedokázal tečovat míč sám před brankářem, platil po prvním poločase stav 1:0 pro Dynamo.

Zajímavý duel pokračoval i po přestávce, kdy na hřišti kralovali Moravané. V 49. minutě centr do vápna nejprve nechtěně tečoval Lengyel, Daněk míč stačil vyrazit před sebe, kde se ho po několika odrazech ujal Mezlík a přesnou ranou k levé tyči vyrovnal. Mezlík byl po brance aktivní a dalším projektilem protáhl brankáře Daňka. Klíčový moment přišel v 70. minutě, kdy obránce Mkoyan zahrál ve vápně rukou. Nařízenou penaltu však Švancara neproměnil, jeho střelu doprostřed branky vyrazil Daněk nohou mimo tři tyče.

Hosté byli ale nadále aktivnějším celkem, ale šance Švancary či Škody zůstaly nevyužity. Škoda měl pět minut před koncem další velkou šanci, ale sám před Daňkem selhal. Stejně se vedlo o chvíli později Mezlíkovi, který postupoval z úhlu sám na českobudějovického brankáře. Moravané na jihu Čech dva body ztratili.

Po dalších odehraných víkendových zápasech spadli Jihočeši až na samé dno ligové tabulky.

Branky: 32. Mkoyan - 50. Mezlík. Rozhodčí: Proske - Pilný, Kotík. ŽK: Řezníček, Mkoyan - Brabec, Petr, Kroupa.

Dynamo: Daněk - Ježdík, Lengyel, Mkoyan, Machovec - Černý (60. Klesa), Javorek, Benát, Hora - Řezníček (72. Sandro), Táborský (81. Linhart).

Zbrojovka: Petr - Pašek, Brabec, Pernica, Hyčka - Mezlík, Šoljić, Zavadil, Husár (67. Glaser) - Švancara (77. Kroupa), Škoda (90. Sus).

Hlasy trenérů: Pavol Švantner (trenér Dynama): "Z naší strany to bylo hodně nepovedené utkání. Vypadalo to, jako by nervozita našim hráčům svazovala nohy. Bylo to hodně nervózní utkání, nedařila se nám kombinace a ztráceli jsme lehké míče. Paradoxně i v této křeči jsme dali vedoucí branku a mohli jsme přidat i druhou. Jenže gól na 1:0 nás neuklidnil, pořád tam byla nervozita a pořád tam byly zbytečné ztráty balonu. Brno nás rychlou kombinací přehrávalo, nezachytávali jsme míče a neměli jsme žádný odražený balon. Potrestali nás lacinou brankou po velkých zmatcích v obraně a v celém druhém poločase jsme se stále více trápili, než abychom hráli fotbal."

Petr Čuhel (trenér Brna): "Pro nás je to první získaný bod. Přesto si myslím, že jsme vzhledem k průběhu utkání měli dnešní zápas vyhrát. Potvrdilo se, že dostáváme velice laciné góly a že zároveň máme velké problémy góly střílet. Budějovice šly navíc dvakrát sami na našeho brankáře a měly dostatek šancí na skórování. Přesto mám ale pocit, že jsme měli na to, abychom tady dnes získali tři body."

Další výsledky: Olomouc - Ostrava 1:0, Slavia Praha - Liberec 3:1, Jablonec - Teplice 0:0, Slovácko - Příbram 0:1, Hradec Králové - Sparta Praha 1:2, Plzeň - Dukla Praha 4:0, Jihlava - M. Boleslav se hraje v pondělí. Poté následuje reprezentační přestávka, liga bude pokračovat až za 14 dní.