Českobudějovicko Českokrumlovsko Jindřichohradecko Karlovarsko Písecko Prachaticko Praha-město Strakonicko Táborsko

Vědci se hrozí: senátní návrh zákona o NP Šumava prakticky ruší ochranu přírody

ŠUMAVA/ČESKÉ BUDĚJOVICE - 22.04.2014 08:12


Vědci, kteří kdysi pracovali pro Národní park Šumava, se hrozí. Skupina senátorů pod vedením Pavla Eyberta a Tomáše Jirsy z ODS předkládá tento týden na schůzi Senátu návrh zákona, který by podle nich prakticky zrušil ochranu přírody na Šumavě a postavil ji zcela na roveň podnikatelským aktivitám. Stínová vědecká rada NP Šumava považuje návrh za neodborný a manipulativní a odmítá jej jako celek. Účelem návrhu je podle ní oslabit dosavadní ochranu přírody v NP Šumava, která je dána zákonem o ochraně přírody a krajiny č. 114/1992 Sb.
"Tento (současný) zákon patří k nejlepším v Evropě a přírodu chrání dobře a dostatečně. Naopak předkládaný návrh by ochranu přírody značně omezil a otevřel pole aktivitám, které nejsou s ochranou přírody v národních parcích slučitelné," informovala Stínová vědecká rada (SVR) v tiskovém prohlášení.

Vědcům vadí především nedostatečná velikost území ponechaného přírodě. V návrhu je jen 25,9 procenta parku definovaných jako I. zóny, které by se navíc v budoucnu neměly nikdy rozšířit nad 35 procent rozlohy. To je podle vědců pro zákon o národním parku neakceptovatelné omezení, které je zcela v rozporu s reálným stavem přírody. Odkazují se například na vědeckou studii uveřejněnou v roce 2013 ve vědeckém časopise European Journal of Environmental Sciences, podle které je již dnes v NP Šumava téměř 50 procent území s tak vysokou přírodní hodnotou, že si zaslouží ochranu na úrovni I. zóny.

Dalším sporným bodem je podle vědců přílišný důraz na rozvoj samosprávných celků. Návrh zákona podle nich klade stejný důraz na rozvoj obcí jako na ochranu přírody a neposkytuje tak dostatečnou ochranu přírodně výjimečně hodnotnému území. "Právě kvůli ochraně přírody jsou ovšem národní parky vyhlašovány. Formulace návrhu zákona musí být postavena tak, aby bylo zřejmé, že ochrana přírody má v NP Šumava přednost před ostatními aktivitami," argumentuje SVR.

Rada varuje také před nedostatečnou regulací stavebních aktivit. Návrh podle ní obsahuje pouze proklamativní regulaci stavební činnosti v NP Šumava, přičemž už i platné vládní nařízení č. 163/1991 Sb., kterým byl národní park vyhlášen (a které tímto zákonem bude rušeno), obsahovalo alespoň základní pravidla o regulaci územní a stavební činnosti. Navržený text zákona podle vědců umožní další zástavbu krajiny národního parku zejména díky rozšíření III. zón ve stavebně atraktivních oblastech.

Návrh je také protkán možností výjimek z ochrany přírody, a podle vědecké rady je zjevné, že podle něj lze bez problémů postavit například spornou lanovku Klápa-Hraničník v oblasti Smrčiny.

Podle vědců také návrh zavazuje stát k nedefinované finanční podpoře obcí. Přitom obce v NP Šumava mají výrazně vyšší příjmy, než srovnatelné obce mimo NP. V neposlední řadě návrh údajně bizarně detailně pojednává o protipožární ochraně jako povinné činnosti správy NP Šumava. Vědci tento "v zákoně zcela nadbytečný paragraf" přisuzují snaze uzákonit povinnost udržovat hustou síť asfaltových silnic a vodních nádrží.

Podle předsedy SVR Jakuba Hrušky zákon vůbec neřeší vztahy s mezinárodní legislativou ochrany přírody NATURA2000 a nereflektuje ani další mezinárodní závazky - například bilaterální dohody o spolupráci mezi NP Šumava a NP Bavorský les.

"Navržený zákon není založen na vědeckých argumentech a podkladech, je v ostrém rozporu s uznávanou mezinárodní praxí. Návrh připomíná politický handl mezi některými místními politiky a současným vedením národního parku. Takový zákon nebude dostatečně chránit vzácnou šumavskou přírodu a otevře prostor pro komercializaci území národního parku," upozornil Hruška.

das



Související zprávy

Na Šumavě je další vlčí smečka

10.09.2020 19:40

Velký návrat vody na Šumavě začíná na pramenech

24.07.2020 16:25

Vimperk posiluje "Zelené autobusy" na Šumavě

30.06.2020 20:30

Nové rozhodnutí o zásazích v Boubínském pralese

19.06.2020 17:37

Budova Návštěvnického centra Kvilda otevře příští týden

16.05.2020 07:53

Průvodci divočinou nově nabízejí bobří a vlčí výpravy

12.05.2020 18:30

Tetřívek obecný to má na Šumavě skoro "spočítané"

08.05.2020 07:13

Sezóna začíná. K 1. květnu se otevírají informační centra národních parků a jeskyní

29.04.2020 19:29

Kompenzační opatření k otevření Modrého sloupu jsou prý nedostatečná. Správa se odvolá

24.04.2020 17:00

Rok šumavských luk začíná

16.04.2020 19:39